Telekomunikační společnosti utratí miliardu dolarů za transformaci cloudové sítě

cloud průzkum CSP telco

Výzkum Capgemini Research Institute odhalil, že velké technologické společnosti utratí v průměru 1 miliardu dolarů každá na transformaci cloudové sítě.

Přesněji řečeno, Capgemini očekává, že telekomunikační společnosti budou v příštích pěti letech investovat v průměru 200 milionů dolarů ročně do transformace cloudu, v celkové výši 1 miliardy dolarů.

Výzkumníci provedli průzkum u 270 vedoucích pracovníků velkých poskytovatelů komunikačních služeb (CSP), poskytovatelů síťových zařízení (NEP), specializovaných prodejců zařízení (NEV), hyperscalerů, dodavatelů kontejnerů jako služby (CaaS) a velkých poskytovatelů cloudu.

Zpráva zjistila, že téměř polovina kapacity telekomunikační sítě (46 procent) bude v příštích třech až pěti letech plně cloudová.

Podle think-tanku budou mít z transformace největší prospěch uživatelé, přičemž IT firma předpovídá, že „první uživatelé“ cloudových telco platforem očekávají, že během tohoto období získají zpět téměř polovinu 47 procent svých investic.

Transformace cloudu přináší také finanční výhody, přičemž společnost Capgemini předpovídá, že operátoři očekávají optimalizaci celkových nákladů na vlastnictví sítě (TCO) o 13 procent, což povede k úsporám nákladů až 260 až 380 milionů dolarů ročně na jednoho operátora.

Kromě toho by bylo možné dosáhnout dodatečných výnosů mezi 110 až 210 miliony dolarů ročně dosažením statusu early mover na trzích, které umožňují cloudové platformy.

“Cloudová transformace je zásadní změnou ve vývoji sítě, které dominovala fyzická zařízení a infrastruktura. Představuje významnou změnu myšlení telekomunikačních společností,” řekl Jacques Assaraf, globální ředitel telekomunikačního průmyslu společnosti Capgemini.

„Telekomunikační společnosti mají ideální pozici k tomu, aby prozkoumaly příležitosti, které nabízí cloud, a spojily kolem sebe ekosystém, aby odemkly inovativní případy použití, odkryly nové zdroje příjmů a využily plnou hodnotu 5G a připojených odvětví.“

Zpráva také poznamenává, že transformace cloudu bude představovat příležitosti pro nasazení Open RAN a zároveň umožní rychlejší zavádění některých průmyslových případů použití pro podniky a koncové spotřebitele.

To zahrnuje případy použití, jako jsou automatizované chytré továrny, soukromé sítě 5G v distribučních centrech, přístavech, ropných polích, dolech, chemických skladovacích a zpracovatelských jednotkách, vzdálené ordinace, rozšířená realita/virtuální realita (AR/VR) nebo vzdálený přístup s podporou metaverse, operace, monitorování a školení.

Capgemini dodává, že transformace cloudu umožní telekomunikačním společnostem snížit emise skleníkových plynů (GHG) o pět procent, což představuje jednu třetinu očekávaného celkového snížení uhlíkové stopy sítí v příštích třech až pěti letech.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment