Jihokorejský operátor SK Telecom navázal spolupráci se společností Nvidia na vybudování cloudové platformy pro umělou inteligenci v „gigawattovém měřítku“. SK Telecom v rámci projektu nasadí v zemi takzvané AI továrny postavené na platformě Nvidia DSX, přičemž první má být spuštěna v roce 2027.
Plná softwarová i hardwarová sestava
Nvidia DSX je referenční architektura zahrnující celý technologický stack – software, hardware i provoz. Cloudová platforma poskytne výpočetní výkon pro trénink umělé inteligence, inferenci a takzvané agentní úlohy firmám a organizacím v Jižní Koreji a později i v dalších regionech. Referenční design Vera Rubin DSX AI Factory, který slouží jako návod ke stavbě datových center podporujících nejnovější skříně s procesory a grafickými kartami i ethernetové síťování Spectrum-X, představila Nvidia v březnu 2026.
Zakladatel a generální ředitel Nvidie Jensen Huang prohlásil: „Telekomunikační sítě se stávají národní infrastrukturou pro umělou inteligenci. Propojují lidi, firmy, zařízení a stroje – a nyní se mohou stát páteří nových AI cloudů. S Nvidia DSX může SK Telecom postavit korejský AI cloud ve velkém měřítku a přinést agenty, podnikovou a fyzickou umělou inteligenci firmám a odvětvím, které pohánějí Koreu i svět.“
Předseda skupiny SK Group Čche Tche-won doplnil: „Díky našemu úzkému partnerství s Nvidií jsme nyní získali kompletní schopnosti v oblasti AI infrastruktury, od čipů až po provoz datových center. Budeme s Nvidií spolupracovat na řešení výzev v oblasti GPU, paměti a energie a staneme se předním hráčem v oblasti AI továren, který formuje asijský ekosystém umělé inteligence.“
SK Telecom má v současnosti ve výstavbě datové centrum ve městě Ulsan. Dohoda o jeho stavbě byla podepsána v červnu 2025 a samotná výstavba začala počátkem září téhož roku. Podle dřívějších odhadů mělo být 41 MW kapacity dostupné do listopadu 2027 a celé zařízení o kapacitě 103 MW v provozu do února 2029. V listopadu však firma oznámila, že kapacitu v Ulsanu rozšíří až na 1 GW, tedy zhruba desetinásobně. Začátkem tohoto měsíce podle zpráv firma zvažovala prodej menšinového podílu v tomto datovém centru. Nvidia v posledním týdnu uzavřela v Jižní Koreji obdobné smlouvy také s firmami Naver a LG.
Zdroj: datacenterdynamics.com
