Asteroid Institute přidává Google Cloud a AGI jako technologické partnery pro sledování asteroidů

ADAM

Google Cloud a AGI (a.k.a. Analytical Graphics Inc.) se spojili s B612 Asteroid Institute, aby vyvinuli cloudovou platformu pro sledování objevů asteroidů.

Obě společnosti se staly technologickými partnery pro projekt Asteroid Decision Analysis and Mapping (ADAM), jehož cílem je poskytnout softwarovou infrastrukturu pro analýzu trajektorií objektů blízkých Zemi, identifikovat potenciální hrozby a dimenzovat scénáře pro případné kroky.

“Jsme potěšeni, že dva ze světových lídrů v oblasti softwaru a výpočetní techniky se připojili k našemu úsilí,” uvedl ve zprávě Ed Lu, výkonný ředitel The Asteroid Institute.

Lu řekl, že budoucí observatoře, jako například Velký synoptický teleskopický dalekohled v Chile a vesmírný teleskop NEOCam navrhovaný NASA, by měly v příštím desetiletí vytvořit “datovou vlnu tsunami”.

Tisíce dříve nezjištěných asteroidů mohou být snáze objeveny a některé z nich by mohly být s obtížně určitelným rizikem kolize v oběžných drahách.

“ADAM umožní nejen rychlé výpočty, ale také bude moci provádět simultánní astrodynamické algoritmy, které umožní výzkumným pracovníkům vidět vzory důležité pro ochranu Země před potenciálně nebezpečnými dopady asteroidů,” řekl Lu, bývalý astronaut NASA.

Software AGI Systems Tool Kit bude sloužit jako základní součást v ADAMu a bude poskytovat vylepšenou vizualizaci a analýzu trajektorií asteroidů. Platforma ADAM je spuštěna v nástroji Google Compute Engine, který poskytuje virtuální stroje propojené Google Cloudem.

Astrodynamik John Carrico je zodpovědný za rozvoj projektu ADAM. Hlavním inženýrem projektu je Laura Lark, která předtím pracovala ve společnosti Google jako vedoucí softwarový inženýr. V loňském roce Lark strávila osm měsíců jako člen posádky pro simulaci mise HI-SEAS Mars na Havaji.

The Asteroid Institute je výzkumnou a vývojovou agenturou neziskové nadace B612, která byla založena v roce 2002 s cílem zvýšit povědomí o možných hrozbách dopadu asteroidů a vyvinout strategie na ochranu naší planety.

Mezi partnery institutu patří University of Washington’s Data Intensive Research in Astrophysics and Cosmology Center (DIRAC). Středisko UW hostí výzkumníky, kteří jsou přidruženi k The Asteroid Institute, a také pracuje na analytických nástrojích pro Zwicky Transient Facility a Large Synoptic Survey Telescope.

Jeden z výzkumníků DIRAC podporovaný The Asteroid Institute, Bryce Bolin, byl hlavním autorem studie zaměřené na podlouhlý mezihvězdný asteroid známý jako Oumuamua.

Zdroj: geekwire.com

Související články

Leave a Comment