British Airways přesune 700 systémů do cloudu

British Airways

British Airways (BA) investuje 7 miliard liber do modernizačního programu, který zahrnuje migraci 700 IT systémů do cloudu.

Součástí programu bude také nasazení umělé inteligence (AI) a zákaznických služeb typu vzduch-země.

Generální ředitel Sean Doyle, představený na akci společnosti BA „In the Skies“, uvedl, že transformační program bude trvat příští dva roky a doufá, že zlepší zákaznickou zkušenost.

Z plánované investice bude 750 milionů liber věnováno IT infrastruktuře BA, včetně migrace 700 systémů a tisíců serverů do cloudu do začátku příštího roku. Společnost veřejně nesdělila, které poskytovatele cloudu bude využívat, ale v roce 2015 byla zákazníkem nabídky privátního cloudu Juniper Networks.

Za posledních šest let utrpěla BA řadu výpadků IT kvůli poruchám datových center, včetně dvou výpadků v roce 2022, jednoho v únoru, kdy byla společnost nucena zrušit všechny lety na krátké vzdálenosti z londýnského letiště Heathrow, a dalšího v prosinci, kdy byly nuceny přes noc lety odstavit.

V roce 2017 výpadek v datovém centru CBRE zablokoval 672 letů během tří dnů. BA vyřešila svůj spor s CBRE ohledně tohoto výpadku v roce 2019.

Společnost dostala v roce 2021 pokutu 20 milionů liber od úřadu komisaře pro informace za porušení dat.

Kromě 750 milionů liber na migraci do cloudu utratí BA 100 milionů liber na nasazení strojového učení, automatizace a umělé inteligence ve svých operacích od rezervace až po manipulaci se zavazadly.

„Inovativní nové nástroje pomáhají předvídat zpoždění (vybízejí k preventivním akcím s cílem omezit narušení provozu) a analyzovat údaje o počasí, kapacitě letadel a zákaznických spojeních v reálném čase, aby týmům pomohly přijímat lepší rozhodnutí,“ uvádí BA.

BA je také první leteckou společností, která nasadila službu péče o zákazníky s podporou WiFi za letu, kterou pro leteckou společnost vytvořil Microsoft. Systém umožňuje pečovatelským týmům na zemi komunikovat s palubním personálem a řešit problémy před příletem letu.

V roce 2023 oznámily migraci cloudu další dvě letecké společnosti: Southwest Airlines, která si vybrala AWS jako svého poskytovatele cloudu, a LATAM Airlines, která se rozhodla pro exkluzivní smlouvu s Google Cloud Platform.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Foto: Anna Zvereva from Tallinn, Estonia – British Airways, G-EUUS, Airbus A320-232

Související články

Leave a Comment