Čína staví cloudový kampus v Tibetské autonomní oblasti

A render of the data center campus in Lhasa

Areál čínského datového centra v Lhase, správním městě tibetské autonomní oblasti, dokončil první fázi výstavby.

Celý projekt se rozkládá na ploše 645 000 čtverečních metrů, a pokud bude plně postaven, bude zahrnovat několik budov o celkové rozloze 400 000 čtverečních metrů.

Vzhledem k vysoké nadmořské výšce regionu čínská státní média tvrdí, že datové centrum je nejvyšší operační cloudové zařízení na světě. Nejvyšším datovým centrem je pravděpodobně malé zařízení ve výšce 16 500 stop nad mořem, postavené na podporu Atacama Large Millimeter Array v Chile.

Areál bude stát kolem 1,7 miliardy dolarů. Po dokončení počáteční fáze výstavby zařízení zahájí zkušební provoz, aby se zajistilo, že vše běží hladce. Očekává se, že stavba datového centra bude rozdělena do tří fází a v příštích pěti až šesti letech bude plně vybudováno.

Částečně státní technologická společnost Tibet Ningsuan Technology Group bude provozovat datové centrum a dohlížet na výstavbu. První fáze byla postavena za cenu přibližně 400 milionů dolarů, zatímco další dvě fáze budou stát 450 milionů dolarů, respektive 900 milionů dolarů.

Úředníci tvrdí, že po dokončení bude v místě umístěno 70 000 skříní a příjmy by mohly dosáhnout 1,7 miliardy dolarů ročně.

Tento projekt je součástí čínské iniciativy Belt and Road Initiative (BRI), která zahrnuje těsnější námořní a pozemní spojení s téměř 70 zeměmi od jihovýchodní Asie do Evropy.

Alibaba v Tibetu
V roce 2018 Alibaba podepsala dohodu s Ningsuanem, která slibuje poskytování cloudových služeb z datových center, jakmile byla jednou vybudována.

Tyto „služby“ vyvrcholí „Ningsuan cloud“ platformou pro organizace v Číně a v zahraničí, které působí v odvětvích, jako je energetika, finance, obrana, vláda, veřejná bezpečnost a síťová komunikace.

BRI je globální strategie rozvoje přijatá čínskou vládou. Čínský generální tajemník Xi Jinping tuto strategii poprvé oznámil během svých návštěv v Indonésii a Kazachstánu v roce 2013.

V matoucím používání jazyka se výraz „Belt“ vztahuje k pozemní infrastruktuře, jako jsou silnice a pozemní spojení, zatímco „Road“ označuje námořní trasy a podmořské kabely.

Xi 28. března 2015 uvedl při ceremoniálu Boao Forum for Asia (BFA): „Programy rozvoje budou otevřené a inkluzivní, nikoli exkluzivní. Bude to skutečný sbor zahrnující všechny země na trasách, ne sólo pro samotnou Čínu.“

Například v prosinci společnost China Mobile International (CMI), dceřiná společnost společnosti China Mobile, otevřela datové centrum 10MW v Slough nedaleko Londýna a uvedla, že nové zařízení bylo významným krokem v propojení Číny s Evropou.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment