Výhody práce s cloudem ve firemním prostředí jsou dobře známy. Bez této formy by dnes neexistovala řada služeb, na které se společnosti všech velikostí spoléhají. Není tedy překvapením, že 85 % společností má za to, že rozvíjení cloudových řešení je v jejich infrastruktuře nezbytnou součástí pokroku. V době krize umožňují technologie cloud computingu milionům společností po celém světě díky maximálnímu využití potenciálu práce v režimu home office pokračovat v činnosti.
Kromě cloudových řešení je v poslední době často diskutován nový koncept „edge computing“. V ekosystému informačních technologií hrají obě technologie důležité role a oba tyto technologické trendy se ve firemní infrastruktuře nevylučují, ale doplňují. Názor některých, že edge computing s využitím principu výpočtů na okraji sítě nakonec tradiční cloudové služby nahradí, není proto opodstatněný.
Výpočty realizované na okraji sítě nabízí v mnoha případech oproti tradiční centralizované cloudové infrastruktuře řadu výhod, a to zejména s ohledem na nárůst vzdálené práce. Benefity spočívají ve zkrácení latence, snížení provozního zatížení a zvýšení zabezpečení dat. Jak konkrétně se tyto výhody projevují?
Snížení provozního zatížení
Pokud porovnáme tradiční cloud a edge computing, hlavní rozdíl spočívá v tom, jak a kde probíhá zpracování dat. U cloudu jsou data posílaná do centrálního úložiště (obvykle datového centra) a zde dochází k jejich zpracovávání. Při využití edge computingu je množství výpočtů prováděno ihned po pořízení dat před jejich odesláním.
Dnešní svět je založen na práci s daty. Ta generuje a přenáší řada nových technologií jako například IoT, 5G, nositelná elektronika či zařízení pro asistovanou realitu (AR). Obrovské množství dat je generováno uživateli, kteří pracují na okraji sítě. V souvislosti s rozvojem vzdálené práce se stále více zařízení připojuje k podnikovým sítím z míst mimo kanceláře. Cloud sám o sobě nabízí velké výpočetní a úložné možnosti, ale extrémně velká zátěž sítě vyžaduje mnohdy upravenou infrastrukturu – to je chvíle, kdy přichází na řadu technologie výpočtů na okraji sítě.
Kompletní revize infrastruktury je pro podniky nákladná i časově náročná. Edge computing umožňuje společnostem problematiku zatížení cloudu a výpočetních systémů vyřešit a nevyžaduje přitom náhradu původního systému. Po zapojení této technologie zpracovávají zařízení na okraji sítě množství výpočtů lokálně, a tím se uvolňuje kapacita cloudu pro zajištění rychlého zpracování potřeb společnosti a rychlý chod podnikových aplikací.
Snížení latence
Základní vlastnost cloudových řešení spočívá v posílání dat do výpočtového centra, jejich zpracování a často přenosu zpět do původního zařízení, které pracuje na okraji sítě. To vše vyžaduje čas a přenos dat způsobuje zpoždění procesů. Přestože cloud nabízí vysoký výpočetní výkon, velké úložiště i možnosti náročné analýzy dat, v mnoha případech není tento postup efektivní. Někdy může latence způsobit vzdáleným pracovníkům komplikace. Během současné krize se například zaměstnanci spoléhají na videokonference a ty vyžadují konektivitu v reálném čase.
Latence související s přenosem dat v síti může mít negativní vliv i jiných, závažnějších případech vzdálené práce. Jako příklad lze uvést zaměstnance pracujícího ve skladu, který využívá chytré brýle AR a funkci „pick-by-vision“, která mu pomáhá vybírat, třídit, naskladňovat či jinak pracovat s jednotlivými skladovými položkami. Pokud bude skladník během procesů dostávat potřebné informace do zorného pole se zpožděním, může to vést ke snížení produktivity nebo dokonce k chybovosti. Edge computing řeší problém tím, že data zpracovává ihned u zdroje, na okraji sítě. Tím se eliminuje latence a snižuje se množství chyb.
Zabezpečení dat
Se zvyšujícím se množstvím zaměstnanců pracujících mimo kancelář roste potřeba vzdáleného přístupu k datům. To poskytuje kybernetickým zločincům větší možnosti při získávání firemních dat a jejich potencionálním zneužití. Edge computing filtruje a zpracovává data ihned, namísto toho, aby byla všechna posílána do centrálního datového centra. Díky tomu se snižuje množství přenesených citlivých dat mezi zařízeními a cloudem, a tím se zlepšuje zabezpečení.
Covid-19 změnil pracovní prostředí, podniky musely přehodnotit své strategie vzhledem ke vzdálené práci a cloudová řešení hrála velkou úlohu ve sdílení dat mezi organizacemi. Edge computing může v řadě případů pomoci snížit množství přenášených dat a zvýšit rychlost sítě i zabezpečení. Edge computing a cloud computing jsou technologie, které hrají ve firemní infrastruktuře důležité role. Se zvyšující se potřebou vzdálené práce se stávají novou normou a lze předpokládat, že se budou stále více vzájemně doplňovat.
Nick Offin, ředitel prodeje, marketingu a provozu společnosti Dynabook Northern Europe