Cloudová část Alibaby čelí vyšetřování americké národní bezpečnosti

China flag

Podle agentury Reuters je cloudové křídlo Alibaby přezkoumáváno Bidenovou administrativou, aby zjistila, zda představuje riziko pro americkou národní bezpečnost.

Vyšetřování zjišťuje, jak společnost uchovává data amerických klientů, včetně osobních informací a duševního vlastnictví, a zda by k nim mohla získat přístup čínská vláda.

Obavy se také týkají toho, zda by Peking mohl narušit přístup k informacím uloženým v cloudu Alibaba.

Operace Alibaby v USA jsou stále relativně malé ve srovnání s AWS a Microsoft Azure, přičemž Gartner odhaduje její roční výnosy pod 50 milionů dolarů (36,7 milionů liber).

Pokud se však američtí regulátoři domnívají, že společnost představuje riziko, mohli by zavést omezující opatření na to, jak nakládá s daty uživatelů, nebo přímo zakázat Američanům používání jejích služeb.

Agentura Reuters uvádí, že obchodní oddělení bývalého prezidenta Donalda Trumpa bylo znepokojeno cloudovým podnikáním Alibaby, ale teprve v lednu, kdy Biden nastoupil do úřadu, byla zahájena formální kontrola.

I když to Alibaba odmítla komentovat, ve své nejnovější výroční zprávě uznala, že americkým společnostem, se kterými má smlouvy, „může být zakázáno pokračovat v obchodování, včetně plnění jejich závazků vyplývajících z dohod týkajících se našich cloudových služeb“.

Vyšetřování vede malá kancelář v rámci ministerstva obchodu známá jako Office of Intelligence and Security. Byla vytvořena Trumpovou administrativou, aby uplatňovala široké nové pravomoci k zákazu nebo omezení transakcí mezi americkými firmami a technologickými společnostmi ze „zahraničních nepřátelských“ zemí, jako je Čína, Rusko, Kuba, Írán, Severní Korea a Venezuela.

Kancelář se v poslední době zaměřila zejména na čínské poskytovatele cloudu, uvedla agentura Reuters uprostřed rostoucích obav z možné krádeže dat a narušení přístupu ze strany Pekingu.

Zatímco výsledky vyšetřování ministerstva obchodu mohou nějakou dobu trvat, americké podniky mohou váhat s přihlášením k používání služeb Alibaba.

Zdroj: cloudcomputing-news.net

Související články

Leave a Comment