Krátká recenze na disk WD Red pro NAS

WD RED recenze

Nedávno jsme vám představovali na webech našeho vydavatelství disk WD Red, který výrobce doporučuje k použití především v NAS. To proto, že firmware disku je přesně tomuto účelu přizpůsobeno a nečiní mu problém držet aktivních vícero vláken mezi soubory na disku a síťovými odběrateli.

K dispozici jsme měli dva disky WD Red s kapacitou 1 TB, které jsme měli umístěny v zařízení WD MyCloud Home Duo, které se připojuje k routeru a slouží pak jako externí úložiště s cloudovými funkcemi.

Než se dostaneme ke zjištěným výsledkům, popišme si tento disk. Jde o tří a půl palcový disk s rozhraním Sata III, 64MB cache. Jeho cena za poslední dobu stále mírně roste a nyní jej můžete pořídit za cenu typicky těsně pod 1600 Kč.

Na disku je přívětivá především technologie NASware 3.0, která je výsledkem snah WD poskytovat to nejlepší pro úložiště NAS. Zahrnuje další optimalizaci řady WD Red pro prostředí NAS a nyní je podporováno šest až osm pozic v NAS. Disk WD Red však díky firmwaru NASware 3.0 možné osadit i do malých systémů NAS s jednou až osmi pozicemi. Bohužel se mi nepodařilo sehnat víc disků,a bych je mohl vyzkoušet v NAS Synology se čtyřmi pozicemi.

Výrobce na disku zapracoval a přínosem současné řady je výrazné, až 35% navýšení statistického ukazatele MTBF (střední doby mezi poruchami), který označuje střední dobu v hodinách, po kterou se očekává, že zařízení bude pracovat bezchybně. WD Red se tak stal odolnějším a robustnějším řešením, než jakým jsou standardní desktopové pevné disky, a přitom není nijak významně dražší.

WD Red v praxi

Tam-tamy hovoří o tom, že tento disk lze bez problémů osadit i do počítačů, což nelze samozřejmě vyloučit, ale raději bychom do počítače doporučili řadu Blue a pro systémy, kde hodně záleží na bezpečnosti uložených dat bychom dokonce doporučili absolutní špičku, tedy WD Black. Ve svém okolí ale znám několik uživatelů, kteří „jedou na Red“ i v počítačích.

Pokud si disk prohlédneme, nezjistíme nic, co bychom neznali. To vše se projeví až po vložení do NASu. A nutno říci, že prvním příjemným překvapením je hlučnost disků samotných. V WD MyCloud Home Duo jsou nainstalovány dva disky svisle a my jsme měli možnost vyzkoušet je v režimu RAID 0 i RAID 1, tedy sériově a paralelně. Ostatně se dvěma disky moc jiných možností nemáte, tedy vlastně – vůbec žádné jiné. Disky jsou při provozu skutečně velmi tiché, o čemž jsme se měl možnost přesvědčit i na prezentaci společnosti WD, kde byly disky nasazeny v osmidiskových NAS a hluk, pocházející od disků byl skutečně minimální. V podstatě nepoznáte, kdy disk pracuje a kdy se „jen točí“.

Tak tomu bylo i v našem NASu. Největším zdrojem hluku byl ventilátor, který se spínal ihned po zapnutí na několik sekund a pak ještě i při úlohách, kdy jsme z NASu „tankovali“ data – několik souběžných videí nebo kopírovali velká množství souborů. V každém případě za půl roku provozu tohoto zařízení se dvěma vestavěnými disky WD Red se ani jednou nestalo, že by zařízení fungovalo nějakým podivným způsobem nebo došlo k havárii jednoho nebo obou disků.

Dalšími velkými výhodami disků WD Red jsou nízká spotřeba do 3,6 W a jejich rychlost. Naměřili jsme následující hodnoty, které se příliš neliší od výsledků testů renomovaných odborných časopisů:

WD· Průměrná přenosová rychlost při čtení: 122,2 MB/s

· Maximální přenosový rychlost při čtení: 170,1 MB/s

· Minimální přenosový rychlost při čtení: 52,3 MB/s

· Průměrná přenosová rychlost při zápisu: 120,3 MB/s

· Maximální přenosový rychlost při zápisu: 160,1 MB/s

· Minimální přenosový rychlost při zápisu: 70,2 MB/s

· Střední přístupová doba při čtení: 19 ms

· Střední přístupová doba při čtení: 20 ms

Měřili jsme i teplotu za provozu uvnitř NAS a i tady jsme dospěli k příjemným hodnotám. Ty se pohybovaly v klidu kolem 25 °C, při zátěži se vyšplhaly až na 30 °C, to však už běžel větrák NASu a velmi účinně snižoval teplotu.

Po konzultaci s mými přáteli jsem vyzvěděl, že je nejčastěji (mimo WD Cloud) mají nasazeny v NASech od Synology (netypičtější byly modely DS213 nebo DS213+), kde běží několik dlouhých měsíců v režimu 24/7. Ani tady si nikdo nestěžoval na nějakou poruchu nebo kolizi.

Dá se tedy říci, že WD Red je skutečně dobrou volbou pro NAS, doma zcela určitě, a pro nasazení v malých firmách též.

-LiM

Související články

Leave a Comment