Kvantový procesor Googlu vyvolává debatu o multiverse

Technologický svět je v rozruchu kvůli nejnovějšímu vývoji kvantového procesoru od Googlu, který nejenže posouvá hranice výpočetních možností, ale také zpochybňuje naše základní chápání reality.

Představení čipu Willow na začátku prosince přináší schopnosti tak mimořádné, že Google tvrdí, že překračují známé limity našeho vesmíru, a klade otázky o povaze kvantové mechaniky a výpočtů.

Když zakladatel Google Quantum AI Hartmut Neven oznámil, že nový procesor společnosti dokáže dokončit pětiminutové výpočty, které by běžným superpočítačům trvaly 10 septilionů let, nešlo jen o výpočetní výkon.

Takové astronomické srovnání – představující časový úsek delší než existence našeho vesmíru – vyvolává zásadní otázky o tom, jak interpretujeme kvantové výpočetní výhody oproti klasickým systémům. Důsledky sahají daleko za tradiční měřítka a naznačují něco hlubšího o povaze samotných výpočtů.

Technické specifikace čipu Willow představují několik významných milníků ve vývoji kvantových procesorů. Čip vykazuje bezprecedentní schopnosti opravy chyb a udržuje kvantovou koherenci v rozšiřujících se maticích qubitů – což je zásadní průlom v oboru.

Publikované výsledky v časopise Nature jsou podloženy recenzovanou validací a reprodukovatelnými výsledky.

Nicméně interpretace těchto úspěchů ze strany Googlu si zaslouží zvláštní pozornost. Návrh, že výkon čipu Willow nějakým způsobem potvrzuje existenci paralelních vesmírů – vycházející z „many-worlds“ (mnoho-světová) interpretace kvantové mechaniky – představuje významný skok od technického úspěchu k teoretické fyzice.

Zatímco „many-worlds“ interpretace zůstává respektovaným rámcem v kvantové mechanice, spojení s výkonnostními metrikami procesoru vyžaduje podstatně více důkazů a recenzí.

Zdroj: CloudTech

Související články

Leave a Comment