Nejrychlejší cesta k využití platformy OpenStack pro virtualizaci síťových funkcí

storage

Řešení VMware vCloud NFV-OpenStack pro virtualizaci síťových funkcí s podporou platformy OpenStack představila  Společnost VMware. Nová platforma vCloud NFV-OpenStack obsahuje VMware Integrated OpenStack-Carrier Edition, což je vlastní distribuce společnosti VMware založená na systému OpenStack Ocata, která je plně integrovaná, testovaná a certifikovaná pro infrastrukturní NFV platformu VMware. Díky využití VMware Integrated OpenStack jako správce virtualizované NFV infrastruktury mohou síťoví architekti snadno zavádět, aktualizovat a provozovat cloud OpenStack na NFVI platformě operátorské třídy od společnosti VMware.

Společnost VMware zároveň oznámila, že skupina Vodafone Group Plc zvolila VMware jako dodavatele pro globální implementaci NFV a že společnosti Dell EMC a VMware představily nové integrované a ověřené NFV řešení připravené pro platformu OpenStack.

Poskytovatelé komunikačních služeb urychlují zavádění virtualizace síťových funkcí (NFV) v reakci na nebývalý nárůst objemu provozu a stále vyšší očekávání zákazníků. V telekomunikačním odvětví narůstá zájem o OpenStack v prostředích NFV kvůli potenciálním přínosům pro operátory včetně otevřených architektur, vyšší flexibility a rychlosti inovací u cloudových sítí, přístupu ke globální komunitě vývojářů softwaru pro OpenStack a standardizovaných northbound rozhraní pro komunikaci s nadřazenými vrstvami (NFV Orchestration, VNF-Manager). VMware novým řešením vCloud NFV-OpenStack Edition podporuje otevřenou architekturu pro bezproblémovou integraci a interoperabilitu.

„Vydání vCloud NFV-OpenStack Edition a představení VMware Integrated OpenStack-Carrier Edition je významným pokrokem v naší NFV strategii, soudě podle ohlasů, které máme od našich zákazníků,“ říká Gabriele Di Piazza, viceprezident skupiny Telco NFV společnosti VMware. „Dokážeme nabídnout nejrychlejší cestu k produkční implementaci OpenStack tím, že poskytujeme, co nikdo jiný na trhu nenabízí: nejspolehlivější a nejpropracovanější NFV infrastrukturu založenou na špičkovém virtualizačním softwaru VMware spojeném s otevřeností standardního systému OpenStack, který lze optimalizovat pomocí specializovaných rozšíření pro operátory.“

OpenStack uzpůsobený pro potřeby operátorů

VMware Integrated OpenStack-Carrier Edition reaguje na specifické požadavky poskytovatelů komunikačních služeb, kteří na platformě OpenStack zavádí síťové služby založené na NFV. VMware vCloud NFV-OpenStack nativně podporuje kontejnerované virtuální síťové funkce (VNF) pomocí integrované správy kontejnerů a umožňuje provoz VM a kontejnerovaných VNF pod jediným správcem virtualizované infrastruktury. Toto řešení díky využití specifických funkcí OpenStack Ocata poskytuje operátorům nástroje pro zavádění NFV sítí včetně:

  • Multitenantnosti a rezervování zdrojů VNF: umožňuje izolaci jednotlivých nájemců na úrovni zdrojů a zajištění dostupnosti zdrojů pro každého nájemce, poskytovatel tak může zajistit plnění závazných parametrů u infrastruktury a zároveň nájemcům poskytnout bezpečí uvnitř sítě a lepší možnosti plánování kapacity.
  • Dynamické a elastické škálování síťových prostředků: umožňuje poskytovatelům vytvářet elastické konstrukty služeb, které dokáží škálovat síťové funkce ve všech směrech podle míry a způsobu využití, a reagovat tak v reálném čase na aktuální síťový provoz. To umožňuje optimálně řídit zdroje a snížit investiční i provozní náklady.
  • Vylepšená podpora sítí a přidělování hardwaru (EPA): poskytuje na datové vrstvě výkon operátorské třídy s nízkou latencí a umožňuje poskytovatelům udržovat vysokou úroveň síťových služeb pro koncové zákazníky při optimalizaci využití zdrojů pomocí podporovaných metodologií, jako je CPU Pinning, podrobné nastavení nejednotného přístupu do paměti (NUMA), podpora více typů NIC a virtualizace SR-IOV.

VMware vCloud NFV OpenStack urychluje a zjednodušuje cestu k produkčnímu NFV

Produkt VMware vCloud NFV-OpenStack díky širokému spektru funkcí pro NFVI a využití platformy VMware Integrated OpenStack-Carrier Edition poskytovatelům komunikačních služeb nabízí:

  • Zjednodušenou instalaci a zavedení systému OpenStack: VMware Integrated OpenStack-CE umožňuje instalaci a zavedení celé OpenStack infrastruktury na základě šablon pomocí webového klienta VMware vSphere® při využití pokročilých funkcí pro správu nástroje vCenter.
  • Jednoduché aktualizace systému OpenStack: oddělení řídící a datové roviny umožňuje nepřetržitý provoz bez servisních odstávek při procesu aktualizace systému OpenStack. Poskytovatelé komunikačních služeb tak mohou držet krok s inovacemi díky rychlým aktualizacím a opravám.
  • Integrované řízení provozu: s využitím unikátních možností automatizace NFVI a integrace komponenty Ceilometer spolu s aktivní a prediktivní analýzou, izolací problémů, analýzou hlavních příčin a schopnostmi rychlé nápravy. Nástroje VMware vRealize Operations Manager™, Log Insight™ a Network Insight™ integrované do vCloud NFV-OpenStack tvoří platformu pro monitorování provozu, analýzu a opravy ovládanou z jedné obrazovky. Krátká průměrná doba rozpoznání a řešení problémů (MTTU/MTTR) snižuje provozní náklady.

VMware vCloud NFV a program VMware Ready

Již více než 50 poskytovatelů komunikačních služeb zavedlo NFV s pomocí VMware vCloud NFV ve více než 90 případech. VMware vCloud NFV tak pomáhá urychlovat inovace a zavádění služeb, snižovat náklady a zjednodušovat provoz sítí. vCloud NFV umožňuje zavádět vícedodavatelské a multifunkční NFV platformy, které poskytují automatizaci služeb, bezpečné multitenantní prostředí, řízení provozu a vysokou spolehlivost, jakou vyžadují operátoři. Zároveň je tato platforma připravená na sítě 5G readiness. Certifikační program VMware Ready for NFV dává poskytovatelům komunikačních služeb jistotu, že NFV řešení partnerů společnosti VMware bude možné bez problémů a efektivně zavést, provozovat a propojit s VMware vCloud NFV. Společnost VMware již certifikovala více než 20 NFV partnerů pro předchozí verze VMware Integrated OpenStack a bude provádět certifikace pro VMware Integrated OpenStack-Carrier Edition po vydání produkční verze softwaru.

Autor: Petr Smolník, šéfredaktor

Související články