OVHcloud hlásí 14procentní růst, ale loňský požár způsobil ztrátu

OVHcloud

Francouzský cloudový operátor OVHcloud vykázal za první polovinu finančního roku dobré příjmy, i když jej stále nevysvětlitelný požár v jeho štrasburském datovém centru SBG2 loni v březnu posunul do červených čísel.

Za šest měsíců do 28. února společnost vykázala provozní ztrátu 21 milionů EUR, při tržbách 382 milionů EUR, ve srovnání s provozním příjmem 20 milionů EUR v první polovině roku 2021. Tržby vzrostly o 13 procent ve srovnání s prvním pololetím předchozího roku, který skončil těsně před požárem, který zničil SBG2.

Dřívější dokumenty však ukazují, že společnost je stále připravena na další dopady požáru.

“Výsledky za první pololetí demonstrují schopnost OVHcloud poskytovat robustní, udržitelnou a ziskovou strategii urychlení růstu,” řekl generální ředitel Michel Paulin. “Na základě tohoto výkonu vstupujeme do druhé poloviny roku s jistotou.”

Komentátory budou nejvíce zajímat dopady požáru z 10. března 2021, kdy vyhořelo datové centrum SBG2, a který zůstává i rok poté nevysvětlen. Budou také chtít započítat IPO skupiny, která proběhla v říjnu.

Podle finančního oznámení skupiny tyto dva faktory jasně vysvětlují rozdíl mezi letošní provozní ztrátou ve výši 21 milionů EUR a loňským provozním příjmem ve výši 20 milionů EUR za první polovinu roku 2021. Kombinovaný dopad IPO a požáru ve Štrasburku, spolu s náklady na nedávné akvizice dosáhly v první polovině fiskálního roku 22 41 milionů EUR, říká skupina.

V případě IPO OVHcloud uvedl, že provedl platby na základě akcií ve výši 21 milionů EUR a poplatky ve výši 8 milionů EUR. Společnost také vydělala 4 miliony EUR na výdělcích spojených s akvizicemi.

Pokud jde o požár, zdá se, že společnost provedla 3 miliony EUR „komerčními gesty“ (náhradami), utratila 3 miliony EUR na zrychlené odpisy poškozených serverů a zaplatila pojistné ve výši 2 miliony EUR.

Zní to, jako by to lehce vypadlo a přesný obrázek se může změnit. V oznámení o výsledcích se uvádí, že údaje o příjmech byly vypočítány „bez přímých dopadů incidentu ve Štrasburku“.

V září „dokument o transparentnosti“ podaný v souvislosti s IPO OVHcloud varoval, že požár může společnost stát 105 milionů EUR, ačkoli velkou část této částky by mohla pokrýt pojištění. Podle dokumentu ve skutečnosti vyplatila odškodnění 61 milionů EUR, ale pojistka pokryla 58 milionů eur, takže výše zmíněná „komerční gesta“ 3 miliony EUR.

Společnost v září oznámila, že utratila 15,8 milionu EUR za likvidaci požárem poškozených serverů a poté utratila 18,4 milionu EUR na jejich výměnu – náklady, které opět mohly být pokryty pojištěním. Požár si také vyžádal „mimořádné poplatky“ ve výši 39,2 milionu EUR, což zahrnuje 32,3 milionu EUR za expertní hodnocení, postupy a potenciální odpovědnost.

Náklady na požár

Je zde ještě jedna velká potenciální cena, která zde není řešena: OVHcloud kompenzoval zákazníkům ztrátu svých služeb, nikoli finanční ztráty, které utrpěli, nebo poškození jejich reputace, s argumentem, že požár není jeho odpovědností, ale „vyšší mocí“.

Řada zákazníků tvrdí opak a více než 100 se spojilo s právním specialistou v hromadné žalobě požadující více než 9 milionů EUR jako náhradu škody.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment