Samsung: První 4bitové SSD disky pro spotřebitele

Historie hromadné výroby SSD disků společnosti Samsung v bitech na buňku

Společnost Samsung Electronics oznámila, že začala hromadně vyrábět první 4bitový (QLC, čtyřúrovňová buňka) pevný SATA disk s nevolatilní flash pamětí (SSD) o kapacitě až 4 terabyty (TB) pro spotřebitelský trh. Cena disků bude 3 890 Kč za kapacitu 1 TB, 7 890 Kč za kapacitu 2 TB a 18 390 Kč za kapacitu 4 TB. Dostupné budou ke konci listopadu.

Očekává se, že QLC SSD disk společnosti Samsung postavený na 1terabitové (Tb) technologii V-NAND s vynikajícím výkonem, který odpovídá 3bitové koncepci této společnosti, pozvedne účinnost spotřebitelských SSD disků na novou úroveň.

„Nový 4bitový SATA SSD disk společnosti Samsung bude pro spotřebitele předzvěstí velkého přechodu na terabytové SSD disky,“ uvedl Jaesoo Han, výkonný viceprezident pro prodej a marketing paměťových zařízení společnosti Samsung Electronics. „Vzhledem k rozšiřování sortimentu našich výrobků ve spotřebitelském i podnikovém segmentu se budou 4bitové terabytové SSD produkty rychle šířit po celém trhu.“

Díky novému 4bitovému čipu postavenému na 1Tb technologii V-NAND bude společnost Samsung schopna účinně vyrábět 128GB paměťovou kartu pro chytré telefony, což povede k poptávce po vyšších kapacitách vysoce výkonných paměťových úložišť pro různé aplikace.

Když se však objem dat uložených v jedné paměťové buňce zvýší ze tří bitů na čtyři, vzroste kapacita čipu na jednotku plochy a elektrický náboj (používaný ke zjištění informace ze snímače) se sníží až o 50 procent, což značně znesnadňuje udržení požadovaného výkonu a rychlosti zařízení.

Nicméně 4bitový 4TB QLC SATA SSD disk od společnosti Samsung udržuje výkon na stejné úrovni jako 3bitový SSD disk tím, že využívá 3bitový SSD řadič a technologii TurboWrite a současně zvyšuje kapacitu jednotky použitím 32 čipů, to vše na základě 64vrstvé 1Tb technologie V-NAND čtvrté generace (1 Tb (128 GB) x 32 = 4 TB (4 096 GB)).

4bitový QLC SSD disk umožňuje sekvenční čtení rychlostí 540 MB/s, sekvenční zápis rychlostí 520 MB/s a dodává se s tříletou zárukou.

Do konce letošního roku má Samsung v plánu představit několik 4bitových SSD disků pro spotřebitelský trh, a to s kapacitou 1 TB, 2 TB a 4 TB v široce používaném 2,5palcovém formátu.

Společnost Samsung neustále posouvá výkonnostní hranice pro každou další generaci vícebitových pamětí, od představení 1bitového SSD disku s kapacitou 32 gigabytů (GB) v roce 2006, který zahájil éru stolních počítačů s SSD disky, až po dnešní 4bitový SSD disk s kapacitou 4 TB.

Společnost kromě toho předpokládá, že v letošním roce poskytne podnikovému sektoru M.2 NVMe SSD disky a zahájí hromadnou výrobu 4bitových pamětí postavených na technologii V-NAND páté generace. Tím výrazně rozšíří svůj sortiment SSD disků, aby vyhověla rostoucí poptávce po rychlejším a spolehlivějším výkonu v široké škále aplikací, jako jsou datová centra, podnikové servery a podniková úložiště nové generace

Související články

Leave a Comment