Věčný vývoj IaaS: Výnosy 100 miliard USD a dozrávání sítí

cloud IaaS průzkum

Technologická média strávila roky dohadováním, zda inovace a velikost trhu v rámci infrastruktury jako služby (IaaS) konečně dosáhly vrcholu – ale nejnovější čísla ukazují, že je stále ještě kam růst.

V roce 2022 vzrostl, podle údajů shromážděných společností Gartner, celosvětový trh IaaS o téměř 30 % (29,7 %) na celkové tržby ve výši 120,3 miliardy USD. Amazon si udržel první místo a Microsoft skončil na druhém místě. Alibaba si udržuje třetí místo před Google – i když s podílem na trhu 7,7 % a 7,5 % jde o zanedbatelný náskok – s Huawei na páté pozici. Pět největších prodejců představovalo více než 80 % trhu, dodal Gartner.

V rámci toho jsou zajímavé příklady evoluce samy o sobě. Google Cloud zaznamenal nejziskovější čtvrtletí v historii společnosti na začátku měsíce s provozním příjmem 395 milionů USD během 2. čtvrtletí 2023. Ve srovnání se ztrátou 590 milionů USD v loňském roce. Microsoft mezitím vykázal historicky nejlepší čistý příjem 20,1 miliardy dolarů. Přesto se společnost zastavila s ohledem na Azure – jehož číslo je alokováno do několika skupin, místo aby bylo úplně zveřejněno – který vzrostl pouze o 26 % ve srovnání s 27 % v předchozím čtvrtletí.

Pro hyperscale poskytovatele cloudu je umělá inteligence již dlouho službou, která se poskytuje nad infrastrukturou. Gartner to už nějakou dobu vidí, když v roce 2020 přidal platformu jako službu (PaaS) do svého IaaS Magic Quadrant, čímž rozpoznal rozšířené případy podnikového použití. „IaaS podporuje růst softwaru jako služby a platformy jako služby, protože kupující stále přidávají další aplikace do cloudu a modernizují ty stávající,“ řekl Sid Nag, viceprezident společnosti Gartner.

Nag dodal, že vyspělost trhu IaaS vedla k ‚mírnému změkčení‘ od konce roku 2022, protože společnosti využívají své přidělené kapacity, ale další zrychlení by mělo přijít v roce 2024.

„Generativní umělá inteligence bude i nadále pohánět cloudový trh kupředu, zvláště když se hyperscaleři snaží podporovat nabídky nad rámec stávajících demokratizovaných generativních řešení AI,“ řekl Nag. „Jak podniky integrují generativní AI do svého technologického portfolia, objeví se nové trhy a příležitosti pro cloudové hyperscalery související se suverenitou, etikou, soukromím a udržitelností.“

Mezitím IDC předpokládalo, že celosvětové příjmy z toho, co analytik popisuje jako cloudové síťové služby IaaS, letos dosáhnou téměř 20 miliard USD (19,4 miliardy USD) se složenou roční mírou růstu (CAGR) 27,9 % od roku 2022 do roku 2026.

IDC definuje tento prostor jako „veřejné cloudové síťové služby IaaS, ve kterých jsou veškerá síťová infrastruktura a služby elastické a na vyžádání“. Primárním příkladem takové síťové technologie je cloud connects and interconnects – jinými slovy buď poskytování vyhrazené sítě pro připojení ke cloudu oproti propojení více připojení pro umožnění výměny dat – mezi další příklady patří cloudové WAN, sítě služeb IaaS a VPN do cloudů IaaS.

Opět se jedná o oblast, kde hyper-hráči disponují významným pákovým efektem a investicemi. IDC poznamenalo, že pět největších dodavatelů veřejného cloudu IaaS – analytik staví Google před Alibabu a vyměnil Tencent za Huawei – bylo také lídry na trhu cloudových sítí IaaS. Hybridní a multicloudové strategie organizací pomáhají definovat tento trh.

„Cloudová připojení/propojení jsou základem každé cloudové strategie, protože umožňují podnikům rychle a bezpečně připojit jejich místní a okrajová prostředí k poskytovatelům IaaS,“ řekl Rohit Metra, viceprezident skupiny IDC pro sítě a telekomunikace. „Vzestup multicloudových a SaaS aplikací, které splňují požadavky moderní distribuované pracovní síly v podnicích, je hnací silou rychlého růstu cloudových WAN a dalších síťových služeb IaaS.“

Zdroj: cloudcomputing-news.net

Související články

Leave a Comment