Yandex zahájí cloudové podnikání v Německu

Yandex cloud

Ruský vyhledávací gigant Yandex rozšíří svoji nabídku Yandex.Cloud poprvé za hranice Ruska a do Německa.

Agentura Reuters uvádí, že ruská technologická firma investuje 30 milionů dolarů do podniku, který bude zahájen v roce 2022.

Tržby Yandex.Cloud v roce 2021 se ztrojnásobily na zhruba 3 miliardy rublů (41,1 mil. USD). Tato služba, která byla spuštěna v roce 2018, však zůstává jednou z menších obchodních oblastí Yandexu. Očekává se, že příjmy skupiny pro rok 2021 budou mezi 330 a 340 miliardami rublů (4,5–4,6 miliardy USD).

“Je to velmi důležitý krok. Uvědomujeme si, že nemůžeme být významným globálním hráčem na trhu cloudových platforem, protože působíme pouze v Rusku,” řekl provozní ředitel Yandex.Cloud Oleg Koverznev.

Yandex.Cloud má asi 12 400 firemních klientů. Koverznev uvedl, že zhruba 40 klientů projevilo zájem o to, aby Yandex nabízel cloudové služby v Německu, což společnosti stačilo na počáteční investici.

Agentura Reuters uvádí, že společnost nebude pro expanzi budovat vlastní datová centra, ale místo toho „bude využívat komerční platformy“. V oznámení o novém německém regionu společnost Yandex uvedla, že v první fázi dojde k dodání a instalaci 864 serverů.

Tento týden ruská firma také oznámila plány na novou samostatnou vládní platformu, která bude izolována od zbytku její infrastruktury. Očekává se, že nová platforma G-Cloud bude k dispozici do konce roku 2022.

Yandex má pět datových center: čtyři v Rusku (Vladimir, Sasovo, Ivanteevka a Mytishchi) a jedno ve Finsku (Mäntsälä).

Tento měsíc také Yandex vyčlenil ClickHouse, svůj projekt správy databází s otevřeným zdrojovým kódem, do samostatné společnosti podporované společnostmi Benchmark Capital a Index Ventures.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment