AWS uvažuje o rozšíření do Saúdské Arábie, žádné rozhodnutí ale zatím nepadlo

saudi-arabia-cloud

Amazon Web Services pořádá diskuse se saúdskoarabskou vládou, která má za úkol nabídnout cloudové služby z této země, uvádí agentura Reuters.

Rozhovory jsou v raných fázích a jdou tak, jak se korunní princ Mohammed bin Salman pokouší směrovat Saúdskou Arábii jako vysoce náročný národ. Apple se také údajně snaží expandovat do země, kde zdroje tvrdí, že americká společnost je v rozhovorech se SAGIA, zahraniční investiční autoritou Saúdské Arábie.

Odklon od ropy

Během posledních dvou let Rijád zmírnil regulační překážky pro zahraniční investice a snížil omezení zahraničního vlastnictví.

Vzhledem k tomu, že se politická moc prince Mohameda zvětšila, prosazuje Saúdskou Arábii k tomu, aby se stala technologickým centrem, a to investováním státních prostředků do podniků, jako je například fond Vibe Uber a SoftBank.

Zdánlivý dědic, stejně jako první místopředseda vlády, předseda Rady pro hospodářské a rozvojové záležitosti a ministr obrany, kníže Mohamed předtím řekl, že chce, aby země snížila svou závislost na ropě. „Za 20 let budeme ekonomika, která nebude závislá především na ropě,“ sdělil v dubnu 2016, když zahájil iniciativu Vision 2030. „Nezajímáme se o ceny ropy, jestli 30 nebo 70 dolarů za barel. To není naše bitva. ”

Ambiciózní program se však potýkal se snížením produkcí ropy OPEC, úspěchem amerických výrobců břidlic a neočekávaným obtížným přijetím státního programu Aramca veřejností.

Nejcennější společnost na světě by mohla mít cenu přesahující dva biliony dolarů, přičemž saúdská vláda očekává, že zvýší až 100 miliard dolarů z počáteční veřejné nabídky, která uvede pět procent saudské Aramco na prodej. Tyto prostředky jsou zásadní pro iniciativu modernizace země, ale přetrvávají obavy nad skutečnou hodnotou Aramco a časové osy IPO.

Technologie samozřejmě bude nedílnou součástí všech snah o diverzifikaci ekonomiky, zatímco silná tržní výkonnost technických společností jim přináší atraktivní investiční příležitosti. S ohledem na tuto skutečnost minulý rok princ Mohamed navštívil Silicon Valley, setkal se s ředitelem společnosti Facebook Mark Zuckerbergem a generálním ředitelem společnosti Microsoft Satya Nadelou.

Mezinárodní investice hlavních cloudových společností do Saúdské Arábie jsou zatím omezené. V loňském roce společnost AWS oznámila, že na začátku roku 2019 otevře oblast Středního východu a plánuje vybudovat tři datová centra v Bahrajnu (který má svůj vlastní projekt Vision 2030).

Alibaba, mezitím, provozuje společný podnik v Dubaji a může být součástí dalších expanzí ve Spojených arabských emirátech.

Saúdská Arábie Vision 2030 přinesla zájem německé IT společností SAP, která v loňském roce oznámila plány na vybudování lokálního cloudového datového centra.

Ministerstvo hospodářství a plánování a Ministerstvo pro komunikaci a informační technologie, zastoupené Národním digitalizačním úřadem, uvedly, že budou spolupracovat se společností SAP, aby prozkoumala integraci SAP Cloud Hub do plánovaného vládního cloudu.

-LiM

Související články