Broadcom koupí za 61 miliard dolarů VMware

Broadcom VMware

Broadcom kupuje cloudovou softwarovou společnost VMware za 61 miliard dolarů, v rámci dohody, která z výrobce čipů udělá předního hráče podnikového softwaru.

Dohoda dá akcionářům VMware možnost vzít si 142,50 dolaru v hotovosti nebo 0,252 akcií společnosti Broadcom za každou akcii VMware (téměř 50procentní prémie k ceně akcií). Tato dohoda také přináší Michaelu Dellovi čistých 24,5 miliardy dolarů, protože si ponechal 40 procent VMware, když se loni oddělil od společnosti Dell.

Dohoda je zatím druhou největší fúzí v tomto roce, po koupi Activision Blizzard Microsoftem za 68,7 miliardy dolarů.

Ústřední role VMware

Společnost VMware byla založena v roce 1998 a byla první komerční společností, která poskytla serverům Intel x86 virtualizační platformu neboli hypervizor. To umožnilo stejným fyzickým serverům podporovat více hostovaných operačních systémů, což vytvořilo myšlenku „softwarově definovaného datového centra“ a otevřelo dveře cloudovým službám, které mohou být provozovány vnitropodnikovými IT systémy nebo na veřejných cloudech.

Od té doby VMware vlastnila EMC a poté Dell, po obří fúzi Dell-EMC v roce 2015 v hodnotě 67 miliard dolarů. Během této doby fungoval víceméně nezávisle, zpočátku se pokoušel konkurovat AWS v cloudu, ale v poslední době se profiluje jako „Švýcarsko výpočetní techniky“.

Fúze bude muset být schválena regulačními orgány, ale pokud bude pokračovat, ztrojnásobí příjmy Broadcomu ze softwaru, přičemž software bude podle agentury Reuters představovat 45 procent tržeb Broadcomu. Očekává se, že transakce bude dokončena ve fiskálním roce Broadcomu 2023.

Broadcom začínal jako polovodičová společnost, jejíž kořeny sahají až k Hewlett-Packard. V roce 1999 se oddělil od HP jako součást Agilent a poté byl koupen a přeměněn na Avago Technologies společnostmi KKR a Silver Lake Partners. Po několika akvizicích koupila v roce 2016 společnost Fabless chip designer Broadcom Corporation a toto jméno přijala celá společnost.

Pokud tato nová akvizice projde, značka VMware bude pokračovat a bude nabízet podnikový software, přičemž do něj bude zapojena stávající softwarová divize společnosti Broadcom.

Generální ředitel společnosti Broadcom Hock Tan řekl: „Tato transakce staví na našich prokázaných úspěších v oblasti fúzí a akvizic a spojuje naše přední společnosti v oblasti polovodičového a infrastrukturního softwaru s ikonickým průkopníkem a inovátorem v podnikovém softwaru, protože přetváříme, co můžeme zákazníkům dodat jako přední infrastrukturní technologie. Těšíme se, že se k Broadcomu připojí talentovaný tým VMware, který bude dále rozvíjet sdílenou kulturu inovací a přinášet ještě větší hodnotu pro naše spojené akcionáře, včetně obou skupin akcionářů.“

Obchod byl jednomyslně schválen představenstvem obou společností. Broadcom si na transakci půjčil 32 miliard dolarů od konsorcia bank.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

3 Thoughts to “Broadcom koupí za 61 miliard dolarů VMware”

  1. […] byla výrazně zpožděna, protože Broadcom vyžadoval souhlas čínských regulačních orgánů, což je trh, kde společnost vydělává […]

  2. […] byla výrazně zpožděna, protože Broadcom vyžadoval souhlas čínských regulačních orgánů, což je trh, kde společnost vydělává […]

  3. […] byla výrazně zpožděna, protože Broadcom vyžadoval souhlas čínských regulačních orgánů, což je trh, kde společnost vydělává […]

Leave a Comment