Čínská univerzita Shandong nasazuje cloudový cluster RISC-V

chip cloud datacenter

Čínská univerzita Shandong nasadila serverový cluster s CPU RISC-V.

Systém má celkem 3 072 jader se 48 uzly 64bitových RISC-V CPU. David Chen, ředitel ekosystému ve společnosti Alibaba, uvedl na summitu RISC-V v Santa Claře, že jde o první komerční implementaci clusteru RISC-V v cloudu.

Systém RISC-V univerzity Shandong využívá čip Sophgo SG2042 s taktovací frekvencí 2 GHz a 64 MB mezipaměti s podporou rozhraní PCIe Gen 4. Procesor byl uveden na trh počátkem tohoto roku, aby Alibaba přinesla operační systém Linux na čip.

Na summitu RISC-V Chen vyzval vývojáře z celého světa, aby podpořili 20 000 balíčků cloud computingu pro RISC-V a pomohli tak podpořit širší ekosystém RISC-V.

RISC-V je architektura otevřeného standardního souboru instrukcí (ISA) založená na zavedených principech RISC, která je poskytována v rámci licencí s otevřeným zdrojovým kódem, které nevyžadují poplatky.

ISA má před sebou ještě dlouhou cestu, aby mohla konkurovat architektuře Arm nebo x86, ale zaznamenala rostoucí podporu v Číně kvůli povaze open source, která ztěžuje uzákonění sankcí.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: Freepik

Související články

Leave a Comment