Cloudové služby státu zajistí Státní pokladna Centrum sdílených služeb

cloud government security

Vláda pověřila Státní pokladnu Centrum sdílených služeb (SPCSS) provozem cloudových služeb pro stát na čtvrté, tedy nejvyšší úrovni zabezpečení. Po jednání kabinetu to novinářům řekl vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Pro tuto úroveň zabezpečení může služby poskytovat pouze státní subjekt.

Podle Bartoše se s narůstající digitalizací stává česká veřejná správa stále víc závislou na efektivních a bezpečných cloudových řešeních. Na nižších úrovních zabezpečení služby poskytují komerční podniky, na nejvyšší ale vláda vzhledem k citlivosti dat žádá zajištění od státního subjektu.

„Státní pokladna Centrum sdílených služeb, která je státním podnikem, se na tuto roli dlouhodobě připravovala a tento krok představuje zásadní posun v poskytování cloudových služeb ve veřejné správě,“ uvedl Bartoš.

Podle ministerstva financí SPCSS aktuálně provozuje několik informačních systémů kritické informační infrastruktury i řady významných informačních systémů. Splňuje všechny požadavky spojené se zajištěním cloudových služeb na nejvyšší úrovni zabezpečení.

Kabinet také podle Bartoše projednal analýzu možností sjednocení vizuální prezentace státní správy na internetu. Ministr předpokládá, že by to zlepšilo přehlednost webů státní správy pro občany a zároveň posílilo jistotu lidí, že komunikují se státem a nejsou obětí phishingového útoku.

TZ

Obrázek: svstudioart/Freepik

Související články

Leave a Comment