Amazon vykazuje rekordní výnosy z cloudu

AWS cloud revenue

Amazon oznámil tržby ve výši 137,4 miliardy dolarů, což je mírně za očekáváním analytiků. Amazon však šikovně překonal sázku na zisk: Upravený zisk na akcii (EPS) byl 5,80 dolaru ve srovnání s 3,57 dolary od analytiků z Wall Street. Amazon předpovídá tržby za první čtvrtletí ve výši 112 až 117 miliard dolarů, což je o něco méně, než předpovídali analytici.

K zisku Amazonu ve čtvrtém čtvrtletí přispěla neočekávaná investice do výrobce elektrických vozidel (EV) Rivian Automotive, která Amazonu poskytla 11,8 miliardy dolarů před zdaněním. Rivian dokončil primární veřejnou nabídku v listopadu. Společnost také oznámila, že plánuje zvýšit cenu předplatného své oblíbené služby Amazon Prime o 20 USD, ze 119 USD na 139 USD. Je to poprvé od roku 2018, co Amazon zvýšil cenu služby.

Amazon Web Services (AWS) zaznamenaly 40% meziroční (YOY) růst, což je nejrychlejší tempo růstu od prvního fiskálního čtvrtletí roku 2019. AWS vykázala za čtvrtletí tržby ve výši 17,78 miliardy dolarů.

„AWS přidal meziročně více příjmů než kterékoli čtvrtletí ve své historii. Nyní se jedná o roční provoz v hodnotě 71 miliard USD, což je nárůst oproti 51 miliardám USD před rokem. I na velké základně vzrostly tržby meziročně o 40 %. Jak jsem již zmínil v předchozích hovorech, doporučujeme vám také podívat se na víceleté složené roční tempo růstu tržeb od vypuknutí pandemie, abyste tento růst tržeb lépe uvedli do perspektivy,“ řekl Brian Olsavsky, finanční ředitel Amazonu.

Maximalizace účinnosti AWS

Olsavsky poznamenal, že Amazon prodlužuje životnost svých serverů ze čtyř na pět let a svého síťového vybavení z pěti na šest.

„Působíme ve velkém již více než 15 let, ale stále zdokonalujeme náš software, aby fungoval efektivněji na hardwaru. To pak snižuje zátěž na hardware a prodlužuje životnost jak aktiv, která používáme k podpoře externích zákazníků AWS, tak i těch, která používáme k podpoře našich vlastních interních podniků Amazon,“ řekl.

„V důsledku toho naše pokyny pro první čtvrtletí zahrnují přibližně 1 miliardu USD nižších odpisů. Očekáváme, že čtvrtletní dopad této změny se bude v průběhu roku snižovat. Ačkoli zde upozorňujeme na změnu v účetnictví, skutečně to odráží obrovské týmové úsilí společnosti AWS, aby naše serverové a síťové vybavení vydrželo déle,“ dodal.

Amazon pro AWS získal velké hráče včetně obchodů s Nasdaq, automobilkou Stellantis, prodejcem elektroniky Best Buy a mateřskou společností Facebooku Meta.

Zdroj: rcrwireless.com

Související články

Leave a Comment