Google oznamuje službu Stadia pro streamování videoher

Stadia by Google

Po pověstech, živých pokusech a spoustě škádlení společnost Google oznámila novou službu pro streamování videoher: Stadia.

“Již několik let pracujeme na platformě pro streamování her,” řekl generální ředitel společnosti Google Sundar Pichai na každoroční konferenci o vývoji her. “Pravděpodobně to bylo nejhůře utajené tajemství v průmyslu.”

„S Google budou vaše hry okamžitě k dispozici v Chrome, Chromebook, Chromecast – doufáme, že se dostanou i do jiných zařízení a prohlížečů,“ řekl Pichai.

Platforma je zaměřena na „všechny“, uvedla společnost – i když bude vyžadováno rychlé a stabilní internetové připojení.

Ve snaze o nižší latenci se řadič Stadia připojuje přímo přes WiFi do datového centra, nikoli přes zařízení.

Stadia se silně spoléhá na herní komunitu YouTube – v propagačních videích se zobrazovaly různé hvězdy YouTube a uživatelé budou moci sledovat trailer na YouTube, stisknout tlačítko a začít hrát titul na Stadii.

V roce 2018 bylo na YouTube sledováno 50 miliard hodin herního obsahu. Budou existovat různé nástroje, které umožní tvůrcům YouTube hrát se svým publikem a zajistí, že velká YouTube komunita udělá marketing za společnost Google. Kromě toho budou odkazy na hraní her zabudované napříč různými platformami, jako je Twitter, Discord a velmi výkonné vyhledávání Google.

“Budeme vám předávat tuto mimořádnou moc datového centra,” řekl Google VP a GM Phil Harrison. Do společnosti nastoupil v loňském roce ze společnosti Microsoft a dříve strávil dlouhou dobu ve společnosti Sony Computer Entertainment. “Se Stadia je datové centrum vaší platformou, neexistuje žádná konzole, která by omezovala vaše nápady.”

Ředitel Stadia Majd Bakar uvedl, že systém “je postaven na infrastruktuře, kterou nikdo jiný nemá”, zdůrazňující velkou edge síť společnosti. Dodal: “Pouze se společností Google můžete použít sílu datových center na vývoj her,” – prohlášení, které může být zpochybněno společností Microsoft, která plánuje svou vlastní službu pro streamování, a Amazon, který tvrdí, že ji buduje.

Google se spojil s AMD, aby vytvořil vlastní GPU – s výkonem 10,7 teraflops, který je spojen s CPU, aby vytvořili jednu instanci Stadia. To je více než PS4 Pro a Xbox One, i když je třeba poznamenat, že tyto konzole jsou několik let staré, s nástupci očekávanými během několika let, pravděpodobně s vlastními vlastními čipy.

V některých případech budou mít hráči přístup k více instancím, aby mohli počítat s náročnějšími tituly, ale není jasné, jak vysoce mohou být škálovatelné. Očekává se také, že škálování bude snazší v hrách pro více hráčů, přičemž uživatelé budou umístěni ve stejném datovém centru, což je lepší než na různých propojených zařízeních po celém světě. Stadia umožní hraní napříč platformami, pokud to vývojáři umožní, což znamená, že hráči Stadia mohou hrát proti počítačovým hráčům a potenciálně konzolovým hráčům (pokud je Microsoft, Sony a Nintendo nechají).

Luz Sancho, ze studia Tequila Works, také předvedla nástroj Style Transfer, nástroj strojového učení, který Google vytvořil, aby vývojářům umožnil rychle vyzkoušet různé umělecké styly se silou AI.

Zatímco hry třetích stran budou samozřejmě na Stadia k dispozici, Google se řídil přístupem konzolových výrobců a vytvořil vlastní studia, Stadia Games and Entertainment, vedené Jade Raymondem, zakladatelem Ubisoft Toronto.

Kolik bude systém stát pro vývojáře nebo uživatele, nebylo odhaleno, ale očekává se, že tento rok se rozjede v USA, Kanadě a Velké Británii.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment