Lenovo staví pro vědce superpočítač ke cloudové spolupráci

superpočítač ke cloudové spolupráci

Skupina datových center Lenovo a společnost Intel dodají superpočítač další generace do Leibniz Supercomputing Centre (LRZ) Bavorské akademie věd v německém Mnichově. Díky jemu bude možné realizovat obří výpočetní výkony a výměnu dat v cloudu pro získání výsledků simulací v reálném čase.

Jedno z předních evropských výpočetních středisek pro odborníky ve vědeckém, výzkumném a akademickém společenství, LRZ, je pověřeno řízením nejen exponenciálně rostoucích velkých dat, ale i zpracováním a analýzou těchto dat. Důležitá je především rychlost, aby se urychlily výzkumné iniciativy po celém světě. Například LRZ nedávno dokončila největší simulaci zemětřesení na světě a následných tsunami. Tento výzkum umožňuje plánování reálných časových scénářů, které mohou pomoci předvídat následné šoky a další seismická rizika.

Po dokončení na konci roku 2018 bude nový superpočítač (nazvaný SuperMUC-NG) podporovat LRZ v průlomovém výzkumu v celé řadě složitých vědeckých oborů, jako je astrofyzika, dynamika tekutin a vědy o životech, a to nabídkou vysoce dostupných, výkonné vysoce výkonné výpočetní služby (HPC), které využívají špičkovou technologii optimalizovanou pro řešení širokého spektra vědeckých výpočetních aplikací. Instalace LRZ bude obsahovat také 20 milionů serverů, které společnost Lenovo dodala, významný milník v historii datových center společnosti.

„Společnost Lenovo je odhodlána poskytovat výzkumným institucím, jako je LRZ, nejen čistou výpočetní sílu, nýbrž opravdové řešení typu end-to-end, které může účinně a efektivně řešit kritické humanitární výzvy. Jsme potěšeni, že pracujeme na tomto projektu nové generace ve spolupráci s Intelem,” konstatoval Scott Tease, výkonný ředitel společnosti HPC a AI společnosti Lenovo Data Center Group. „Nová instalace SuperMUC-NG poskytne společnosti LRZ větší výpočetní výkon v menší ploše datového centra s drasticky sníženým využitím energie díky inovativní technologii chlazení vodou a nabízí výzkumným pracovníkům komplexní řešení pro superpočítače, které zvyšuje výkonnost více než kdy jindy a urychluje kritické výzkumné projekty.“

LenovoSuperMUC-NG dodá ohromující výpočetní kapacitu 26,7 petaflopu, který je napájen téměř 6500 uzly nově ohlášených serverů Lenovo ThinkSystem SD650 s procesory Intel Xeon Platinum s Intel Advanced Vector Extensions (Intel AVX 512) a propojenými s architekturou Intel Omni-Path Architecture. Nový systém bude zahrnovat i integraci produktu Lenovo Intelligent Computing Orchestrator (LiCO), což je výkonná sada pro správu s intuitivním grafickým uživatelským rozhraním, které pomáhá urychlit vývoj aplikací HPC a AI, stejně jako komponenty založené na cloudu, které umožňují výzkumníkům LRZ svobodu virtualizování, zpracování obrovského množství souborů dat a možnost účelně sdílet výsledky se svými kolegy.

S ohledem na často astronomické provozní výdaje generované vysokorychlostní výpočetní infrastrukturou (HPC) bude nový superpočítač SuperMUC-NG těžit z technických optimalizací společnosti Intel a má také špičkovou technologii chlazení vodou od společnosti Lenovo. V kombinaci se softwarem Lenovo Energy Aware Run-Time (EAR) technologie, která dynamicky řídí napájení systémové infrastruktury, zatímco aplikace jsou stále v provozu, komplexní technologie chlazení vodou od společnosti Lenovo přináší LRZ o 45 procent vyšší úspory elektrické energie ve srovnání s podobným standardním vzduchem chlazeným systémem. Společně tyto inovace v oblasti energetické účinnosti pomohou dále snížit uhlíkovou stopu výzkumného střediska a celkové náklady na vlastnictví (TCO).

Jakmile bude systém LRZ SuperMUC-NG funkční, očekává se, že se umístí na seznam TOP500 v celém odvětví.

Leave a Comment