Zálohujte chytře!

xoperoMáte zámek ve dveřích svého bytu? Zcela jistě ano, protože chcete chránit věci, které jsou pro vás důležité. Zámkem chráníte svůj majetek a umožňuje vám v noci klidně a bezstarostně spát. V současném digitálním světě je ale třeba chránit nejen fyzický majetek, to nejcennější jsou totiž v dnešní době data. Proto přichází důležitá otázka. Máte „zámek“ pro svá data?

Trendy jsou naprosto jasné a jednoznačné, prakticky všechna data se postupem času přesunula do čistě digitální formy. Je jedno, zda se zaměříme na obchodní či osobní rovinu, protože dopad je naprosto stejný. Tak jako se tištěné faktury pomalu stávají historickým artiklem, stejný osud dostihl například i fotografii. Faktury jsou distribuovány digitálně, podepsány digitálně a spokojeně dožívají i elektronicky archivované. Papírová fotografie? Dnes se svojí fotolabové podoby dočká jen mizivé procento pořízených snímků. Digitální uchovávání dat má mnoho nesporných výhod, ale bohužel s sebou přináší i určitá úskalí.

O uložená data totiž můžete přijít mnoha rozličnými způsoby. Z těch náhodných příčin stále s jistotou vede uživatelská chyba či lidský faktor, stačí špatný příkaz, špatný název souboru nebo náhodné přepsání databáze a práce za poslední půlrok je pryč.

Stálicí je také selhání disku či mechanické poškození zařízení. Na vzestupu je ale také množství cílených útoků na vaše data.

Zákeřné zašifrování vašich dat a žádost o „výkupné“ je bohužel smutnou realitou. Počet těchto ransomware útoků zažil minulý rok nárůst o tisíce procent a analýzy ukazují, že většina napadených firem tučné výkupné zaplatila.

Pokud se vám vyhne malware či ransomware, stále vás o data může připravit rozladěný odcházející zaměstnanec nebo vám prostě na letišti ukradne notebook příležitostný zloděj. Ve výsledku je tak ztráta digitálních dat mnohem pravděpodobnější, než že shoří sklad s vaším papírovým archivem nebo že vám voda vyplaví krabici s fotografiemi.

Naštěstí ale situace není bezvýchodná, správným výběrem optimálního zálohovacího řešení je možné výše uvedená rizika eliminovat. Jako bonus lze navíc získat velmi užitečné funkce, které vám pomohou zefektivnit práci s digitálními daty. Moderní zálohovací řešení poskytují ty nejnovější technologie, takže ani stále rapidně narůstající množství dat není zásadním problémem. V naší nadcházející sérii článků vám nabídneme seznámení s moderními trendy v oblasti zálohování a ochrany dat, upozorníme vás na výhody a úskalí jednotlivých možností záloh a doporučíme vám optimální přístup k volbě zálohovacího řešení. Těšit se můžete na témata ohledně cloudových i on-premise (data jsou uložena u vás, na vašem zařízení) řešení, šifrování a celkové zabezpečení uložených dat nebo třeba novinky v ochraně mobilních zařízení.

Autor: -LiM

Související články