Firmy se bojí o data. Cloud nabírá na popularitě

zálohování

AcronisStále větší procento zaměstnanců i podnikatelů používajících primárně mobilní zařízení přidává k tradičnímu riziku ztráty dat v důsledku selhání hardware, ještě riziko ztráty celého zařízení. I proto začíná čím dál důležitější roli při zálohování hrát cloud. Vyplývá to z průzkumu společnosti Acronis v České republice.

Z průzkumu uskutečněného v Česku během ledna a února 2016 vyplývá, že v souvislosti se ztrátou důležitých podnikových dat se 77 % českých společností a organizací nejvíce obává selhání své techniky. Téměř polovina firem uvádí jako nebezpečí ztrátu či odcizení zařízení, 28 procent respondentů pak vidí riziko v možném kybernetickém útoku. Pro 84 procent, tedy téměř devíti z deseti dotázaných bylo impulsem k pořízení specializovaného zálohovacího řešení již prožitá zkušenost se ztrátou dat, jen pro necelou desetinu jsou hlavní motivací firemní předpisy.

Aby ochránily svá data, stále více firem zvažuje zálohování s využitím cloudových řešení. I když přes 90 % českých společností stále dává přednost tzv. on-premise řešením, která zálohují firemní data do lokálních úložišť, pro cloudová řešení dnes hovoří řada důvodů. Jednak je to stále výhodnější cena za uložená data v důsledku zvyšující se nabídky úložného prostoru v cloudu, kdy dnes nejsou výjimkou zálohovací řešení s nabídkou neomezeného prostoru.

Dalším důležitým faktorem je zvyšující se počet přenosných zařízení používaných k práci a vyšší rizika vyplývající z jejich ztráty. A nakonec, mnohé podniky si již vyzkoušely úložiště typu Dropbox a Google Drive, aby zjistily, že slouží spíše pro ukládání a sdílení souborů než pro bezpečné zálohování a obnovu kritických dat.

Autor: Petr Smolník, šéfredaktor

Související články