Gartner: Globální trh IaaS dosáhl v roce 2019 44,5 miliardy dolarů

Gartner IaaS cloud

Prostor infrastruktury jako služby (IaaS) neustále roste: nová data od společnosti Gartner tvrdí, že globální trh v loňském roce dosáhl hodnoty 44,5 miliardy dolarů, přičemž hyperscaleři dále upevňují své pozice.

Analytická společnost uvedla v poznámce, že celosvětový trh IaaS v roce 2019 vzrostl o 37,7%, přičemž prvních pět hráčů představovalo 80% trhu, oproti 77% v předchozím roce.

Amazon Web Services (AWS) zůstala na konci roku 2019 špičkou trhu, přičemž Gartner odhaduje 45% podíl na trhu – i když je to mírný pokles ze 47,9% v roce 2018. Microsoft si udržuje druhé místo v číslech společnosti Gartner se zlepšeným podílem na trhu 17,9%. Alibaba Cloud je třetí v žebříčku s 9,1% podílem před Google Cloud (5,3%) a Tencent (2,8%).

Google Cloud však zaznamenal největší nárůst z hyperscalerů za posledních 12 měsíců, na 80,1%, ve srovnání s Microsoftem (57,8%) a AWS (29,0%). Alibaba a Tecent zaznamenaly růst o 62,4% a 101,5%.

Gartner hodnotí své pořadí na základě příjmů, přičemž Alibaba – odhadovaná na 4 miliardy dolarů za rok 2019 je před společností Google, jejíž výnosy byly odhadovány na 2,4 miliardy dolarů. Je však třeba poznamenat, že Google Cloud začal zveřejňovat své plné příjmy v únoru letošního roku a jeho poslední čtvrtletní zveřejnění poprvé překonalo hranici 3 miliard dolarů. Společnost Synergy Research ve své analýze řadí Google na třetí místo s přibližným tržním podílem 9%.

Zatímco absolutní čísla růstu začínají klesat pod 100%, což je pochopitelné vzhledem k astronomickému výkonu, poptávka po cloudových službách zůstává stejně silná jako vždy v rámci podnikových IT strategií.

“Cloud podporuje tlak na digitální podnikání, který zůstává na vrcholu agendy CIO,” řekl Sid Nag, viceprezident pro výzkum v Gartneru. „Umožňuje mimo jiné technologie, jako je edge, umělá inteligence, strojové učení a 5G.“

Zdroj: cloudcomputing-news.net

Související články

Leave a Comment