Google poprvé zveřejnil příjmy z cloudu

google cloud

Alphabet, mateřská společnost Google poskytla nový náhled na stav své cloudové divize a poprvé zveřejnila čtvrtletní a roční příjmy. Vyhledávací gigant soupeří na poli cloudu především se společnostmi Amazon a Microsoft.

Google získal v roce 2019 z cloudových příjmů 8,9 miliard dolarů, což je nárůst o 53 % oproti předchozímu roku. V roce 2018 činily příjmy z cloudu 5,8 miliard dolarů a šlo o 44% nárůst oproti 4 miliardám dolarů, které cloudová divize vytvořila v roce 2017.

V porovnání s cloudovými společnostmi Amazon a Microsoft se ukazuje, že Google má co dohánět, pokud jde o příjmy. V roce 2019 však Google Cloud rostl rychleji než zavedený leader Amazon Web Services a přiblížil se k Microsoft Azure.

AWS získala v posledním čtvrtletí více cloudových příjmů – 9,9 miliard dolarů – než společnost Google za celý rok 2019. AWS vykázala v roce 2019 příjmy ve výši 35 miliard dolarů, což je o 37 % více než v předchozím roce.

Cloudová divize společnosti Microsoft Azure vykázala v posledním čtvrtletí nárůst o 62 %, ale společnost nerozděluje příjmy z této skupiny, takže přesné srovnání je náročné. Komerční cloud – údaj vypočítaný na rozdíl od divizních výsledků společnosti, který zahrnuje Azure, ale také další produkty, jako jsou Office 365 Commercial, obchodní aplikace Microsoft Dynamics a LinkedIn – byl v posledních čtyřech čtvrtletích odpovědný za příjmy ve výši 44,5 miliardy dolarů a meziročně vzrostl o 39 %.

Zpráva o výdělcích, první od doby, kdy byl Sundar Pichai povýšen z generálního ředitele společnosti Google na generálního ředitele mateřské společnosti Alphabet, obsahovala několik dalších poprvé. Společnost oddělila poprvé tržby z reklamy na YouTube a v roce 2019 vykázala příjmy z této divize ve výši 15,1 miliard dolarů.

Celkově společnost Alphabet vykázala zisk na akcii ve výši 15,35 dolaru při příjmech 46,08 miliard dolarů, čímž překonala očekávání zisků na Wall Street, ale nedosáhla příjmů.

Zdroj: geekwire.com

Související články

Leave a Comment