10 tipů a důvodů, proč zálohovat data do cloudu

Cloud and backup

CRA logoJeště před pár lety lidi nechtěli za žádnou cenu dávat svá data do cloudu. Dnes je to naopak. Řada lidí, firem i veřejných institucí si uvědomuje, že data jsou v cloudu mnohdy ve větším bezpečí než na lokálních úložištích. Proč tedy ukládat data do cloudu a jak to udělat?

Data jsou pro české firmy a instituce to nejcennější

Podle výzkumu společnosti Nielsen Admosphere zpracovaného v březnu 2016 pro České Radiokomunikace je zřejmé, že české firmy a veřejné instituce neberou data na lehkou váhu. 83 % z nich považuje data, IT systémy a procesy za důležité či kritické pro jejich chod. O zaměstnancích to říká jen 62 % z nich. Průzkum také ukázal, že zálohu a obnovu dat využívá 92,5 % dotázaných subjektů, které zálohy dat obvykle ukládají správně, tedy off-site – mimo budovu, kde jsou uloženy jejich předlohy. Otázka ovšem zní, jak a jak často to dělají.

Doby, kdy šlo ukládat zálohy na datové pásky či externí disky a ty každý den odnášet pryč, jsou ty tam. Při dnešním datovém boomu je vytváření záloh i na denní bázi často málo. Jedinou možností, jak mít data zálohovaná off-site, je tak cloud či vlastní infrastruktura v profesionálním datovém centru.

1) Data jsou v cloudu ve větším bezpečí

V profesionálním datovém centru, ze kterého jsou cloudové služby provozované, jsou vaše data v nesrovnatelně větším bezpečí. Datová centra jsou obvykle v seismicky klidných oblastech, mimo záplavové oblasti, ta lepší i mimo letecké koridory, nehrozí v nich požár (jsou chráněny protipožárními systémy s inertními plyny), nehrozí v nich kolísání napětí (vyrábějí si vlastní zdroj 230 V/50 Hz napájení, napájení je mnohonásobně zálohované a serverové místnosti jsou chráněny proti EM pulzům zvenčí, včetně blesků) a samozřejmě nechybí ani důsledná fyzická ochrana datových nosičů.

2) S cloudem v ČR předejdete problémů s legislativou i latencí

Všechno má nějaké své ALE. Platí to i o datech v cloudu. Zjistěte si proto předem, kde budou fyzicky vaše data uložená. Pro ukládání osobních údajů mimo území ČR je potřeba příslušný souhlas ÚOOÚ i vlastníků osobních údajů, cloud mimo ČR tak může být legislativní problém. A rozdíl je to i z pohledu latence. Jestli vaše data putují z Prahy do Prahy, z Prahy do Dublinu či dokonce z Prahy do San Francisca je propastný rozdíl v rychlosti odezvy i v reálné přenosové rychlosti.

3) Při využití rychlé konektivity se cloudové úložiště může chovat jako lokální disk

Když už je řeč o přenosové rychlosti – existují poskytovatelé cloudu jako například České Radiokomunikace (ČRa), kteří vám umožní a dokonce i zajistí třeba i přímou optickou konektivitu do cloudu. Pak není sebemenší problém používat úložiště v cloudu identickým způsobem jako lokální disky. ČRa na tom mají dokonce postavenou službu Remote NAS. Ta využívá EMC Isilon, což subjektům se stejným úložištěm přináší i další výhody – třeba možnost přímé integrace cloudového úložiště do své vlastní storage infrastruktury.

4) S cloudem můžete zálohovat data, jak často potřebujete

Výhodou cloudu je, že data do něj můžete ukládat, jak často potřebujete. Jde jen o kapacitu datové linky do cloudu. V době inkrementálního zálohování však často postačí i dostatečně dimenzovaná přípojka do internetu. K některým cloudovým službám pro zálohování dat jako např. ČRa Backup navíc automaticky získáte i jednoduchý software pro zálohování souborů. U komplexních řešení pro Disaster Recovery se pak o vše stará profesionální nástroj. V případě Disaster Recovery od ČRa – webové rozhraní, kterém se ovládá i replikaci jednotlivých virtuálních strojů z vašeho prostředí VMware do cloudu.

5) S cloudem neřešíte dokupy a instalace úložišť

Velkou výhodou cloudu je to, že pokud potřebujete pro svá data více místa, nemusíte řešit další dokupování hardware ani jeho instalaci. Navíc, pokud najednou máte dat míň, můžete kapacitu úložiště v cloudu zase snížit, a platit tak méně.

6) S cloudem můžete mít k dispozici nonstop podporu

Ukládání dat do cloudu může mít zejména pro menší a střední firmy znatelné benefity v podobě non-stop technické podpory. Ta může mít různé úrovně od jen textové v angličtině (např. u zahraničních poskytovatelů), až po osobní od konkrétního pracovníka na telefonu, který zná vaše prostředí (např. u ČRa).

7) Data můžete mít ve stejný okamžik ve více lokalitách najednou

Velkou výhodou cloudu je, že svá data můžete mít paralelně uložena i ve více lokalitách najednou a pojistit si tak jejich maximální dostupnost. To lze plně zajistit jen při synchronní replikaci dat, která je z fyzikálních důvodů možná jen na vzdálenosti řádově do 30 km. Kupříkladu ČRa tuto možnost nabízejí, neboť v Praze disponují dvěma datovými centry (na Žižkově a na Strahově), které tomuto požadavku vyhovují.

8) Z cloudu můžete v případě nutnosti rozeběhnout veškerou serverovou infrastrukturu

Výhodou cloudu samozřejmě je, že kromě de facto neomezené úložné kapacity má i podobně neomezené možnosti v oblasti výpočetního výkonu. Pokud se tedy rozhodnete využívat cloud pro Disaster Recovery řešení, můžete v něm v případě potřeby rozeběhnout veškerou svoji serverovou infrastrukturu. Jen si dejte pozor na fyzickou vzdálenost od datového centra (kvůli latenci) a na konektivitu. Pro Disaster Recovery v cloudu je lepší volit českého poskytovatele, který vám nabídne přímou konektivitu. Např. ČRa, jdou navíc ještě o krok dál a nabídnou vám v případě potřeby i prostory pro vaše zaměstnance. Pokud by vaše budova se serverovnou např. shořela nebo byla vytopena, budete mít v záloze kromě serverů i bezpečný pracovní prostor.

9) I cloud může nabízet služby na míru

Řada firem má averzi ke cloudu jen proto, že mají dojem, že musejí brát službu tak, jak leží a běží, bez jakýchkoliv možností úprav. Není tomu tak. Kupříkladu u ČRa se běžně řeší individuální požadavky např. na umístění vlastních bezpečnostních prvků apod.

10) Vše si předem vyzkoušejte

U cloudu si můžete vše vyzkoušet předem, obvykle i po omezenou dobu zdarma. A právě praktická zkouška cloudových služeb od špičkového poskytovatele se obvykle stává zároveň tím posledním a nejhlavnějším důvodem, proč data či celé servery zálohovat či replikovat do cloudu.

Související články

Leave a Comment