30 % lidí stále nezálohuje svá data

World Backup Day

Světový den zálohování, který připadá na 31. březen,  je příležitostí připomenout si, že zálohování svých dat mnoho lidí stále opomíjí. Podle dat serveru WorldBackupDay.com například 30 % lidí nikdy nezálohovalo svá data i přesto, že riziko ztráty citlivých nebo jinak důležitých dat je každým rokem vyšší. Každou minutu například lidé ve světě ztratí nebo je jim ukradeno 113 telefonů, a každý 1 z 10 počítačů na světě je měsíčně infikován malwarem. Prudce také narůstá počet útoků a hrozeb zaměřených na mobilní telefony.1

Způsob, jak zabránit ztrátě vašich dat, je ale poměrně jednoduchý. Data ze svých zařízení pravidelně – aspoň jednou týdně – zálohujte na externí pevný disk. Ty představují poměrně levné řešení a nabízejí zpravidla velká a spolehlivá úložiště. Pro dnešní domácnosti by měly být dostačující disky s kapacitou do 8 TB.

Takové zařízení představuje například Seagate Backup Plus Hub, který slouží k jednoduchému zálohování dat z PC, smartphonů a tabletů ve vaší domácnosti. Díky němu budete mít přístup ke všem svým datům na jednom místě. K počítači nebo telefonu se disk připojuje přes rozhraní USB 3.0, které nabízí přenosové rychlosti až 160 MB za sekundu. Navíc je kompatibilní systémy Windows a macOS (Apple) a můžete ho využít i jako powerbanku pro dobíjení vašeho smartphonu nebo tabletu. Díky speciálnímu softwaru lze vaše dokumenty, fotky nebo videa snadno spravovat a sdílet, a to včetně těch, které máte uloženy na sociálních sítích.

Rozlišujte však externí disk, který vám slouží primárně k zálohování, od disků, díky nimž si jen rozšiřujete malé úložiště ve vašem počítači nebo telefonu. Pokud potřebujete pouze rozšířit úložiště počítače, pořiďte si kromě zálohovacího disku ještě další externí disk s menší kapacitou (do 2 GB), který můžete mít stále u sebe.

K takovým patří i vzhledově atraktivní model Seagate Backup Plus Ultra Slim. S tloušťkou jen 9,6 mm je tento 2,5“ externí disk o více než 50 % tenčí než ostatní 2TB disky na trhu. Pohodlně ho proto můžete přenášet v tašce nebo dámské kabelce. Díky úložné kapacitě až 2 TB se vám do kapsy vejde více než půl milionu písní, 320 tisíc fotek nebo 240 hodin videa v HD rozlišení.

Další možností, jak zálohovat svá data, je využít jednu z oblíbených cloudových služeb, jako je OneDrive, Dropbox nebo Google disk a mít data uložená na internetu. Tuto možnost ale bezpečnostní experti nedoporučují pro zálohy osobních nebo jinak citlivých dat, protože hrozí jejich zneužití třetí stranou.

Autor: Petr Smolník, šéfredaktor

Související články