Americký soudce pozastavil JEDI kontrakt

Pentagon

Amazon tvrdí, že smlouva byla společnosti Microsoft zadána neoprávněně.

Federální soudce vyhověl žádosti Amazonu o dočasném zastavení práce na Joint Enterprise Defence Infrastructure (JEDI), kontroverzním projektu, který zahrnuje migraci téměř 80% IT systémů ministerstva obrany do cloudu – procesu, který může trvat deset let.

Podle soudních dokumentů předložených v prosinci 2019 AWS tvrdí, že se prezident Trump údajně účastnil řady „veřejných a zákulisních útoků“ proti „jeho politickému nepříteli“ šéfovi Amazonu Jeffu Bezosovi, a údajně řekl sekretáři Pentagonu Jamesu Mattisovi „zaříznout Amazon“.

Nyní se zdá, že by se mohly Trumpovy údajné komentáře potenciálně vrátit, aby ho pronásledovaly, protože Amazon chce, aby prezident vysvětlil svou účast u soudu.

Soudkyně Patricia Campbell-Smith vyhověla žádosti Amazonu o pozastavení práce na zakázce JEDI, ale rovněž nařídila Amazonu zaplatit 42 milionů dolarů, pokud se prokáže, že soudní příkaz byl vydán neoprávněně.

Campbell-Smith nezveřejnila písemné stanovisko ani nevysvětlila, zda bude prezident nucen svědčit v tomto případu, dosud nevídaná praxe.

Americký Pentagon loni v říjnu udělil Microsoftu kontroverzní kontrakt za 10 miliard dolarů, ačkoli někteří považovali AWS za jasného favorita.

Amazon podal o dva měsíce později odvolání a v té době tvrdil, že „politický vliv“ vedl k „zaujatému“ rozhodování o smlouvě. Trump vyhrotil vztah s Bezosem, kterého nazývá „Jeff Bozo“, protože je současným vlastníkem The Washington Post – publikace, která byla v roce 2016 v době voleb mimořádně kritická vůči současnému prezidentovi.

JEDI byl opakovaně zapleten do soudních sporů a kontroverzí. Na konci roku 2018 podala společnost Oracle žalobu proti ministerstvu obrany u amerického soudu pro federální nároky, přičemž argumentovala tím, že je zakázáno udělovat cloudovou smlouvu pouze jedinému vítěznému uchazeči.

Zdroj: cloudpro.co.uk

Související články

Leave a Comment