Cloud Q1 2022: Růst napříč systémy AWS, Azure a GCP

cloud revenue report

Velcí tři poskytovatelé cloudu zveřejnili své výsledky hospodaření za Q1 2022 a zdá se, že časy růstu jsou stále silné.

Amazon, Microsoft a Google zaznamenaly růst svých cloudových jednotek. Ale ne všechno je růžové: Růst AWS nemohl zastavit ztrátu ve čtvrtletí Amazonu jako celku, zatímco GCP stále pravidelně utrácí peníze.

AWS vykázala za čtvrtletí čisté tržby ve výši 18,44 miliardy USD s provozním ziskem 6,5 miliardy USD – tržby za 4. čtvrtletí 2021 byly 17,8 miliardy USD, zatímco příjem byl 5,3 miliardy USD.

AWS dosáhla za posledních 12 měsíců čistých tržeb téměř 70 miliard USD. Navzdory tomu Amazon jako celek vykázal za čtvrtletí čistou ztrátu 3,8 miliardy dolarů.

„Pandemie a následná válka na Ukrajině přinesly neobvyklý růst a výzvy,“ řekl Andy Jassy, ​​generální ředitel Amazonu. „S růstem AWS o 34 procent ročně za poslední dva roky a o 37 procent meziročně v prvním čtvrtletí je AWS nedílnou součástí při pomoci společnostem překonat pandemii a přesunout více jejich pracovních zátěží do cloudu.“

V následných výdělcích finanční ředitel Brian Olsavsky uvedl, že kapitálové investice Amazonu činily za posledních 12 měsíců končících 31. března 61 miliard dolarů, z čehož asi 40 procent šlo do infrastruktury, primárně na podporu AWS.

David Fildes, ředitel pro vztahy s investory AWS, poznamenal, že společnost zaznamenala „určitou nestálost“ v cenách energií za energie v provozování datových center AWS.

Microsoft: Azure stále roste

Tržby v jednotce ‚Inteligentní cloud‘ společnosti, která zahrnuje Azure spolu s Office 365 a dalšími službami, činily 19,1 miliardy dolarů a meziročně vzrostly o 26 procent. Tržby ze serverových produktů a cloudových služeb vzrostly o 29 procent díky Azure a dalším cloudovým službám. Tržby v předchozím čtvrtletí činily 18,3 miliardy dolarů.

V rámci celé společnosti Microsoft vykázal tržby ve výši 49,4 miliardy USD, provozní příjem 20,4 miliardy USD a čistý příjem 16,7 miliardy USD.

„Do budoucna budou digitální technologie klíčovým vstupem, který pohání světovou ekonomickou produkci,“ řekl Satya Nadella, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Microsoft. „Napříč celou řadou technologií rozšiřujeme naši příležitost a podílíme se na tom, když pomáháme zákazníkům odlišit se, budovat odolnost a dělat více s méně.“

„Pokračující závazek zákazníků k naší cloudové platformě a silné prodeje přispěly k lepšímu než očekávanému růstu komerčních rezervací o 28 procent a výnosů z cloudu Microsoft ve výši 23,4 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 32 procent,“ dodala Amy Hood, výkonná viceprezidentka a finanční ředitelka společnosti Microsoft.

Ve výdělku Nadella zaznamenal, že počet obchodů s Azure v hodnotě 100 milionů dolarů se meziročně více než zdvojnásobil.

Google Cloud: Roste, ale stále v červených číslech

Výnosy z Google Cloud – které zahrnují jak GCP, tak Workspace – za 1. čtvrtletí 2022 dosáhly 5,82 miliardy USD, což je nárůst z 5,54 miliardy USD v předchozím čtvrtletí a ze 4 miliard USD v prvním čtvrtletí 2021. Jednotka vykázala za čtvrtletí ztrátu 931 milionů USD – více než 840 milionů USD v předchozím čtvrtletí, ale meziročně o něco méně.

Tržby celé společnosti dosáhly za čtvrtletí 68 miliard USD s čistým ziskem 16,4 miliardy USD.

Sundar Pichai, generální ředitel společností Alphabet a Google, řekl: „První čtvrtletí zaznamenalo silný růst zejména ve vyhledávání a cloudu, které pomáhají lidem i firmám s pokračující digitální transformací. Budeme nadále investovat do skvělých produktů a služeb a vytvářet příležitosti pro partnery a místní komunity po celém světě.“

Ruth Porat, finanční ředitelka společností Alphabet a Google, řekla: „Jsme potěšeni nárůstem tržeb za 1. čtvrtletí o 23 procent meziročně. Pokračujeme v uvážených investicích do Capexu, výzkumu a vývoje a talentů, abychom podpořili dlouhodobou tvorbu hodnoty pro všechny zúčastněné strany.“

Ve zprávě o zisku Porat poznamenala, že celkové náklady společnosti na výnosy za čtvrtletí byly 29,6 miliardy dolarů, což je rovněž nárůst o 23 procent.

„Největšími faktory zde byly: náklady spojené s datovými centry a dalšími operacemi; následují náklady na pořízení obsahu, primárně tažené náklady na předplacený obsah a poté náklady na obsah podporovaný reklamou na YouTube,“ řekla.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: starline/Freepik

Související články

Leave a Comment