Co byste dělali, kdybyste přišli o všechna svá data?

VerbatimNa poslední den měsíce března, 31. 3. 2019 připadá Světový den zálohování. Jak se na zálohování díváte vy? Zálohujete? Pokud ano, existuje odpověď na otázku v názvu článku: to se nám nemůže stát, protože naše data máme zálohovaná – a tak si je můžeme, kdykoli to bude zapotřebí, obnovit. V případě, že nezálohujete vůbec, je věc jasná, nemáte nic, z čeho byste mohli vyjít.

Zálohováním se rozumí uložení dat na jedno nebo více míst tak, aby data byla v okamžiku nějaké nenadálé události k dispozici k obnově v tom stavu, jak jsme je uložili. Samozřejmě, že stav uložených dat je vztažen vždy k okamžiku, kdy jsme data zálohovali, ale je lepší mnohdy mít starší data než nemít žádná.

Příčinou ztráty může být například selhání techniky, především pak HDD nebo SSD disku. Stát se to může. Ale zdaleka častějším problém představují útoky kybernetických zločinců, kteří v průměru dokážou v průměru infikovat jeden z deseti počítačů každý měsíc. Věděli jste třeba, že každou minutu je odcizeno 113 mobilních telefonů? Kolem 29 procent havárií je způsobeno nehodou, v to počítaje vlastní blbost uživatele nebo jeho kolegů či ostatních členů domácnosti nebo zbrklost uživatele (přeformátování disku, vyjmutí USB disku, aniž by byla regulérně ukončena seance s ním, násilné vypnutí počítače nebo výpadek proudu v okamžiku, kdy se zapisuje na HDD nebo SSD disk, rozšlápnutí – chtěné či nechtěné – paměťového média a podobně).

Jak vidíte, možnost poškození vašich dat je vcelku docela dost vysoce pravděpodobná. Proto vám důrazně doporučujeme, abyste zálohovali pravidelně (lze to dělat automaticky, aniž byste o tom věděli) a hlavně, využijte nějakou zálohovací strategii, která by měla svůj smysl. Pokud budete provádět zálohy na zařízení NAS, které máte připojení k síti, nebo na externí disk, který ale po provedení zálohování neodpojíte a nebudete jej připojovat k počítači pouze při zálohování (případně při obnově dat), třeba takový ransomware vám s jistotou zašifruje všechna zařízení, která jsou v okamžiku spuštění jeho nekalé činnosti připojena k počítači.

3-2-1 backup

Jako ideální model zálohování je k dispozici pravidlo 3-2-1. To nabádá k tomu, abyste v měli k dispozici nejméně tři kopie svých dat (samozřejmě, svých dat, programy zálohovat nemusíte, protože je máte koupené a jejich instalace bývá v cloudovém prostředí většinou dílem okamžiku). Tato data máte uložena nejméně na dvou různých typech médií. A navíc, je důležité to, abyste nejméně jednu kopii svých zálohovaných dat měli uloženou mimo pracoviště, třeba v cloudu, kam na ně nikdo nemůže. A pokud ano, nastavíte-li chytře počet záložních kopií v cloudu uchovávaných, můžete najít předchozí verze svých dat, která máte uložena z doby, kdy ještě nebyla napadena.

A teď co s tím nebo co k tomu budete potřebovat?

Verbatim má širokou nabídku řešení pro zálohování

Společnost Verbatim, která letos slaví 50 let od svého založení, jistě mnozí lidé staršího data narození znají jako výrobce spolehlivých optických médií, zprvu CD-R/RW, přes DVD±R/RW, DVD-RAM, až k zapisovacím diskům blu ray. To byly velmi úspěšné produkty, se kterými jsme se dostali až do Milénia a mnozí jsme s nimi prožili krásná léta rozvoje počítačového běsnění. Některá optická média jsou – jak zjistíte níže – stále v aktuální nabídce Verbatimu a pro ty, kteří používají notebook all-in-one nebo štíhlé notebooky bez mechaniky, jsou v nabídce i externí vypalovačky na optická média.

Nyní se společnost zaměřuje, kromě jiného i na výrobu paměťových prvků, která lze s výhodou využít pro účely zálohování. K tomu, abyste si mohli vybrat zařízení, které se pro váš účel hodí nejlépe, zde je orientační tabulka.

backup Verbatim

V ní vidíte, jaká zařízení jsou vhodná, pro jaký konkrétní účel, a na jak dlouhou dobu uschování dat je výrobce doporučuje.

Značka Verbatim nabízí ucelenou sadu produktů pro ukládání dat, které mohou pomoci se zálohováním důležitých souborů a cenných vzpomínek. Potřebujete-li větší úložnou kapacitu, jsou tu přenosné pevné disky nebo disky SSD dokonalé pro každodenní zálohování a ukládání dat. Pro dlouhodobou archivaci důležitých dokumentů, obrázků nebo videí není nic lepšího než obyčejné disky Blu-ray nebo DVD. Díky nízkým nákladům, vysoké spolehlivosti a zaručené kompatibilitě se všemi staršími i budoucími jednotkami můžete mít jistotu, že je budete mít k dispozici i za desítky let. Ujistěte se, že jste připraveni na Světový den zálohování dne 31. března zálohovat své důležité soubory správně!

Externí SSD Vx500

Externí SSD Vx500

Charakteristika:

 • Vysokorychlostní flash paměť a řadič USB 3.1 2. generace, optimalizované tak, aby poskytovaly bezkonkurenční výkon.
 • Rychlost čtení až 500 MB/s a zápisu až 440 MB/s.
 • Elegantní vesmírně šedý hliníkový design.
 • Dodáváno s kabely USB-A a USB-C*, abyste mohli zařízení hned připojit k různým zařízením od počítače a televizoru po nejnovější mobilní zařízení.
 • K dispozici v kapacitách: 120, 240 a 480 GB

Pevný disk Store 'n' Go USB 3.0

Pevný disk Store ‘n’ Go USB 3.0

Charakteristika:

 • Vysokorychlostní uložiště s velkou kapacitou. Rychlé a bezpečné řešení rozšíření uložiště souborů záloh.
 • USB 3.0 SuperSpeed.
 • USB plug ‘n’ play (není nutné další napájení).
 • Zálohovací software Nero.
 • Software pro úsporu energie.
 • USB REC & PLAY* – podpora nahrávání/přehrávání přes USB.
 • K dispozici v kapacitách 500 GB, 1,2 4 a 5 TB v několika barevných provedeních.

Archivační médium MDISC

Archivační médium MDISC

M-Disc je nové řešení pro ukládání archivů, které zajistí zabezpečení dat na déle než 1000 let! Data se na disk leptají, čímž se dosáhne trvalého uložení, které nelze omylem smazat. Jedná se tak o dokonalé médium pro důležité dokumenty a snímky, které si nemůžete dovolit ztratit!

Disky Verbatim MDISC jsou výjimečně vhodné pro dlouhodobou archivaci z těchto důvodů:

 • Dlouhá životnost – Data jsou vyryta do patentované vrstvy podobné kameni, která odolává teplu a světlu a ochrání je na mnoho generací.
 • Kompatibilita – Optické disky mají plnou zpětnou kompatibilitu – nejnovější jednotky BDXL dokáží přehrávat i první hudební CD ze začátku 80. let. Vývoj optických jednotek bude pokračovat i s novými technologiemi, jako jsou Ultra HD Blu-ray disky a holografické disky. Proto si můžete být jistí, že kompatibilní jednotky, na kterých půjdou vaše data z médií MDISC obnovit, budou k dispozici i v budoucnosti.
 • Nesmazatelné – Verbatim MDISC je médium typu „jednou zapsat, mnohokrát přečíst“ a nelze ho omylem vymazat.
 • Nemagnetické – Na rozdíl od pevných disků nebo páskových médií nejsou optické disky zranitelné vůči magnetickým polím.

K dostání jsou v řadě MDISC Lifetime Archival BDXL100 GB (balení 5 ks s obaly na CD), BDXL100 GB (1 ks s obalem na CD), BD-R 25 GB (balení 10 ks na spindlu), BD-R 25 GB (balení 5 ks s obaly na CD), DVD-R 4,7 GB (balení 10 ks na spindlu) a DVD-R 4,7 GB (balení 5 ks s obaly na CD).

Vypalovačky Blu-ray Verbatim

 

Vypalovačky Blu-ray

Kombinaci vlastních optických médií a Blu-ray vypalovaček můžete použít k vytváření záloh všech důležitých souborů, které nechcete ztratit, například rodinných fotografií, videí, účetních dokumentů apod. Vypalovačky jsou kompatibilní se všemi disky Blu-ray, DVD a CD.

V nabídce jsou následující typy: Externí Blu-ray Slimline vypalovačka Ultra HD 4K USB 3.1 GEN 1 s připojením USB-CTM, Externí Blu-ray Slimline vypalovačka USB 3.1 GEN 1 s připojením USB-CTM a Externí Blu-ray Slimline vypalovačka USB 3.0.

To ostatní

V nabídce společnosti Verbatim jsou i paměťové karty v různých provedeních a USB disky.

K tomu, abyste měli jistotu bezpečného uložení dat, můžete si vybrat ze široké nabídky ověřených a spolehlivých zařízení, která vám dají jistotu, že o svá data nepřijdete, nebo alespoň dokážou snížit dopad situace, kdy jste o svá data přišli. Připomínáme však, že je vhodné používat i záložní programy, které dokážou automaticky provádět zálohy, aniž byste o tom věděli a tím zvýšit bezpečnost vašich dat, která se pak budou mít jako v peřince.

Související články

Leave a Comment