Francouzský úřad upozorňuje na rizika na trhu s cloudovými službami

cloud spending enterprises

Francouzský úřad pro hospodářskou soutěž upozorňuje na rizika na trhu s cloudovými službami. Velké americké firmy jako Amazon, Microsoft a Google na něm totiž mohou bránit rozvoji konkurence, uvedl dnes úřad na svém webu, kde zveřejnil závěry vyšetřování.

Uvedené tři podniky v roce 2021 „představovaly 80 procent růstu veřejné cloudové infrastruktury a výdajů na aplikace“ ve Francii, tedy všech IT služeb, které mohou společnosti používat na dálku, uvedl šéf úřadu Benoît Coeuré. „Existuje obava, že by tato koncentrace mohla zesílit“, protože bariéry pro vstup na trh, jako je „kritická velikost“, investice do hardwaru, šířky pásma a do úložiště, jsou vysoké, řekl. Je proto podle něj nepravděpodobné, že by podíl na trhu mohl rychle získat nový hráč.

Úřad začal zkoumat strukturu trhu loni v lednu. „Je to skoro první věc, kterou jsem udělal, když jsem sem přišel,“ řekl Coeuré.

Francouzský cloudový trh roste v průměru o 14 procent ročně. „V roce 2025 by mohl dosáhnout 27 miliard eur (639 miliard Kč),“ řekl šéf úřadu. Trh ale selhává například proto, že pro společnosti je obtížné změnit dodavatele.

Úřad se nyní s pomocí zveřejněných skutečností chystá zahájit dialog s odvětvím a s dalšími orgány. Zároveň podle svého šéfa rozhodne, zda zahájí nebo nezahájí vyšetřování, které by mohlo vést k soudnímu sporu.

TZ

Související články

Leave a Comment