Globální výnosy z veřejných cloudových služeb dosáhly v první polovině roku 2023 315 miliard dolarů

cloud news SaaS 2023

Globální výnosy z veřejných cloudových služeb se v první polovině roku 2023 zvýšily o 19,2 %, přičemž podle IDC představuje software jako služba (SaaS) lví podíl, ale největší nárůst představuje platforma jako služba (PaaS).

Analytická firma zveřejnila údaje ze svého Worldwide Semiannual Public Cloud Services Tracker a ukázaly, že příjmy z veřejných cloudových služeb dosáhly za první polovinu roku 2023 315,5 miliardy dolarů.

SaaS bylo rozděleno do dvou částí; první, zaměřená na aplikace, zaznamenala celkové tržby 141,2 miliard dolarů, což představuje meziroční nárůst o 15,8 %. Infrastruktura jako služba (IaaS) zaznamenala v prvním pololetí 2023 tržby ve výši 64,4 miliard dolarů při tempu růstu 16,9 %, zatímco PaaS měla tržby 56,8 miliard dolarů při nárůstu o 27,7 %.

Microsoft si udržuje první místo v žebříčku dodavatelů napříč veřejnými cloudovými službami, přičemž IDC odhaduje, že redmondský gigant bude mít v první polovině roku 2023 17,1% podíl. Amazon Web Services (AWS) drží 12,9 % trhu – pamatuje si, že jeho hlavní dominance je především na trhu IaaS – první pětku uzavírají Salesforce, Google a Oracle. IDC poznamenalo, že prvních pět dodavatelů získává více než dvě pětiny (41 %) celkových tržeb, přičemž tato pozice se meziročně „relativně nemění“.

Lara Greden, ředitelka výzkumu pro platformu jako službu ve společnosti IDC, uvedla, že silný růst trhu pro PaaS pochází z „velkého ekosystému dodavatelů, kteří uspokojují potřeby zákazníků v cloudu“.

„Základy cloudových technologií a poskytovatelů veřejných cloudových PaaS jako strategických partnerů pro podniky a společnosti všech velikostí jsou evidentní, protože všudypřítomnost AI sílí,“ řekla Greden. „Společnosti pokračují ve zrychlování přechodu a přijetí cloudu za účelem modernizace a nových, inteligentních aplikačních iniciativ založených na všech typech datových toků.“

Zdroj: cloudcomputing-news.net

Obrázek: svstudioart/Freepik

Související články

Leave a Comment