Iniciativa EU Gaia-X trpí chaosem a bojem

EU Gaia-X cloud

Iniciativa Gaia-X, jejímž cílem je vytvořit novou „evropskou cloudovou platformu“, postupuje pomalu a minimálně jedna společnost od vývoje odstupuje.

Gaia-X, která byla poprvé oznámena v roce 2019, si klade za cíl poskytovat sadu standardů interoperability, které poskytují větší možnosti ochrany soukromí a datové suverenity a nabízejí evropským firmám způsob, jak nabídnout „evropský cloud“ a soutěžit s velkými americkými hráči, jako jsou Microsoft a AWS.

Politico však uvádí, že iniciativa se „snažila rozjet“ uprostřed bojů mezi členy korporací, neshod ohledně jejích celkových cílů a přebujelé byrokratické struktury, která zdržuje rozhodnutí.

Jeden představitel průmyslu úzce zapojený do práce Gaia-X to údajně nazval „nepořádkem“.

Politico uvedlo, že jeden francouzský člen představenstva byl schopen „vyrvat kontrolu“ nad komunikací s vládami svému generálnímu řediteli, zatímco projekt zaznamenal dlouhé zpoždění při shodě na základních pravidlech pro ukládání dat kvůli neshodě mezi členy projektu ohledně jeho základních pravidel.

“Je nepravděpodobné, že bude dosaženo čistého záměru Gaia-X,” řekl Yann Lechelle, generální ředitel francouzského cloudového poskytovatele Scaleway, který je členem Gaia-X, ale své členství neobnoví.

„V kuchyni je příliš mnoho kuchařů,“ řekl Frank Karlitschek, zakladatel NextCloud, další člen Gaia-X. “Už je jasné, že je těžké najít konsensus mezi všemi.”

„Práce probíhá, ale hledání kompromisu je pomalé a složité, často existuje obrovská propast mezi těmi, kteří mají minimální přístup, a těmi, kteří chtějí prosazovat zásady suverenity dat,“ dodal další nejmenovaný člen Gaia-X.

Skupina se z přibližně tuctu, kdy byla založena, rozrostla na dnešních více než 320 členských organizací.

„Interní organizace Gaia-X možná nebyla navržena tak, aby řídila takový růst,“ řekl pro Politico CEO Gaia-X Francesco Bonfiglio. “Organizace, jak byla koncipována, byla jednodušší, agilnější a nezávislejší.”

Společnost Scaleway uvedla, že neobnoví své členství v Gaia-X a odstoupí od iniciativy. Byla jedním z prvních osvojitelů iniciativy.

“Scaleway neobnoví své členství v GAIA-X,” řekl Lechelle. „Cíle Asociace, i když jsou zpočátku chvályhodné, jsou upozaďovány a zpomalovány polarizačním paradoxem, který posiluje status quo, tedy nevyvážené podmínky. Scaleway zaměří svůj čas, peníze a pozornost na svou multi-cloudovou nabídku produktů – klíčový faktor skutečné reverzibility a otevřenosti.“

Nedávno Atos spustil nabídku OneCloud Sovereign Shield, sadu cloudových produktů, o které uvedl, že bude po úplném vydání splňovat standardy Gaia-X.

Zdroj: datacenterdynamics.com

@RadekVyskovsky

Související články

Leave a Comment