Jak meshed cloudy uvolní potenciál edge computingu

Operators are well-positioned to provide public edge computing locations

Aneb uvažování nad rámec tradičních architektur umožňuje propojení typu edge-to-edge, a plnou transformaci podniků, průmyslových odvětví i společnosti.

Odhady, že trh edge computingu by mohl do roku 2025 dosáhnout hodnoty 34 miliard dolarů, by měly nadchnout každého, kdo pracuje v oblasti telekomunikací a technologií. Ještě inspirativnější je však související řetězový efekt. Ekonomický stimul, který vzniká díky podnikům využívajícím edge computing, je těžké vyčíslit, ale stačí trocha představivosti. Vzpomeňte si na komerční dopad internetu, cloud computingu a mobilní telefonie. Rozšíření edge computingu ve velkém měřítku může být stejně zásadní.

Ale tak daleko ještě nejsme. Abychom plně využili potenciál edge computingu, musíme přemýšlet nad rámec tradičních centralizovaných síťových architektur. Musíme umožnit bezpečnou a interoperabilní edge-to-edge komunikaci napříč různými veřejnými a soukromými cloudy.

Právě to je myšlenka „meshed cloudu“, který bude dalším velkým přínosem v oblasti technologií. Představte si jej jako strukturu podobnou gravitačnímu poli, které řídí vesmír. Mesh je referenční architektura umožňující cloudům komunikovat, sdílet data a vzájemně spolupracovat, a to přímo, dynamicky a nehierarchicky.

Týká se to orchestrace aplikačních služeb, zasílání zpráv a zabezpečení dat mezi cloudy na okrajích sítí, stejně jako bezpečného edge-to-edge síťového propojení. Interoperabilita mezi zařízeními na okrajích sítí a daty v různých cloudech bude optimalizována prostřednictvím standardizovaných výpočetních, komunikačních a bezpečnostních protokolů. Čtenáře, kteří hledají k této oblasti další technické poznatky, by mohly zajímat i články 5G with Open Architecture, Edge Applications on Kubernetes nebo Application Distribution with Multi-Clusters.

Hlavní přínosy meshed cloudu

Hlavním přínosem meshed cloudu je možnost využívat více datových souborů v reálném čase k řešení klíčových průmyslových (a společenských) výzev. Například připojené auto, které je součástí mesh sítě cloudů, může komunikovat s ostatními vozidly a přistupovat k dopravním nebo silničním informacím, aniž by muselo vyjednávat s centralizovaným cloudem. Nebo složky záchranného systému mohou rychle shromažďovat rady od vzdálených odborníků a informace z různých zdrojů a dynamicky reagovat na vývoj situace.

To je obrovský skok vpřed oproti současnému stavu. Dnes je velká část edge computingu poháněna cloudy s odlišnou architekturou a standardy. To omezuje edge-to-edge integraci a interakci, a tím i možnosti nasazení a obchodní přínosy. Je důležité, abychom se posunuli v myšlení – rozhodnutí, která dnes činíme, by měla být založena na modelu propojeného edge computingu, který chceme všichni budovat společně, a nikoli na individuálních silech edge cloudů, která nás omezují. V obecné rovině se meshed cloud skládá ze čtyř klíčových stavebních prvků nebo sad schopností. Některé z těchto technologií dnes již existují, na jiných se pracuje:

  • Vysoce distribuovaná infrastruktura (výpočetní technika, úložiště, konektivita), která je dostupná všude a kombinuje společná zařízení poskytovatelů veřejných cloudů a on-premise prostředí.
  • Všudypřítomný cloud, který je rozšiřitelný jednotným a bezpečným způsobem napříč všemi různými veřejnými, soukromými, fyzickými, virtuálními a jinými infrastrukturami, s konzistentním nasazením, provozem a správou. To vyžaduje otevřenou hybridní cloudovou platformu, jako je Red Hat OpenShift, která dokáže spravovat a škálovat aplikace v kontejnerech, nezávisle na základním prostředí.
  • Všudypřítomná konektivita poskytující propojení bez omezení tradičních síťových konstrukcí.
  • Autonomní orchestrace aplikací a služeb napříč celou distribuovanou sítí infrastruktury a vrstvami konektivity.

Otevřený ekosystém pro všudypřítomnou konektivitu

Převedení tohoto konceptu do reality bude vyžadovat týmové úsilí. Telekomunikační průmysl již má dobré výsledky ve spolupráci na všem, co se týká licenčních dohod, technických norem, testování interoperability a patentů. A projekty jako 5G-VINNI a FUDGE-5G ukazují, jakého pokroku lze dosáhnout, když se zapojí dodavatelé technologií, vlády a výzkumné instituce. Aby však bylo možné dosáhnout tohoto zcela nového přístupu ke všudypřítomné konektivitě, musí být ekosystém „otevřený“ ve větší míře než kdykoli předtím, s těsnou integrací, společnými standardy a sdílenými cíli.

Pro poskytovatele služeb nepředstavuje meshed cloud pouze infrastrukturní příležitost. Koneckonců infrastruktura může být jejich nejdražším aktivem, ale to nejcennější je jejich zákaznická základna. Poskytovatelé služeb se musí i nadále soustředit na vztahy se svými zákazníky a data a pečlivě zvažovat obchodní dohody, které k nim umožňují přístup.

Musíme také zvážit, „koho“ potřebujeme k vytvoření a provozu meshed cloudu. Potřebujeme experty na sítě? Potřebujeme odborníky na cloudovou infrastrukturu? Odborníky, kteří se vyznají v architektuře a zabezpečení aplikací? S největší pravděpodobností potřebujeme různé odborné znalosti a zkušenosti, které se spojí v jednotnou podpůrnou sílu. A možná se díváme i na zcela novou profesi – Meshed Cloud Executive.

Meshed cloud umožní transformaci podniků, průmyslových odvětví i společnosti

Očekává se, že do roku 2025 bude na světě 150 miliard zařízení edge computingu, od chytrých aut po chytré domácnosti, od nositelné techniky po roboty v továrnách a soupravy pro rozšířenou a virtuální realitu, které předznamenají nástup metaversa. Do té doby bude 5G dostupné na více místech a bude podporovat rychlejší přenosy dat. Chybějícím kouskem této skládačky je přímé, dynamické a nehierarchické propojení edge cloudů mezi sebou. Uspořádá to, co by mohlo být příliš roztříštěné. Umožní bezpečný přístup k datům, ať jsou kdekoli, a podpoří tak inovace. Stručně řečeno, meshed cloud uvolní plný potenciál edge computingu, aby transformoval podniky, průmyslová odvětví i společnosti.

Autorka: Honoré LaBourdette, viceprezdentka pro Telco, Media & Entertainment Ecosystem ve společnosti Red Hat

Související články

Leave a Comment