Jsou optická média opravdu mrtvou technologií?

Verbatim optická média

VerbatimNe, právě naopak, optická média jsou stále „IN” a jsou důležitá a přínosná více než kdy jindy. Jsou jedním z nejdůležitějších doplňků cloudu a SSD a HDD úložišť, protože mají výhody, které ostatní technologie nemají. To ale neznamená, že SSD a HDD tu nemají své místo; bezprostřednost přístupu a masivní kapacita jsou jejich hlavními přednostmi. Naneštěstí mají, ale i své nevýhody, o kterých si něco řekneme níže.

Mrkněme nejprve na statistiky. Každý rok je vygenerováno obří množství digitálních dat, což je trend, který nevykazuje žádné známky toho, že by se zastavil. Podle čísel IDC se v zettabajtech (1ZB = 1 000 000 000 000 000 000 000 bajtů) zvýšil celosvětový objem ročně vygenerovaných dat z 0,9 ZB z roku 2008 na 33 ZB v roce 2018 a očekává se, že v roce 2025 dosáhne 175 ZB. Tento trend bude nadále stoupat, a to bez ohledu na to, v jakém oboru podnikání se pohybujete.

Zachování veškerých dat v počítačovém hardware, nebo v cloudu (což je obvykle počítačový hardware někoho jiného) je samozřejmě nákladný způsob, jak uchovat cenné informace, které dnes nepotřebujeme, ale v budoucnu se to může změnit. Všechny společnosti jsou přitom povinny uchovávat některé údaje v souladu s právními předpisy a regulacmi. Někteří chtějí zachovat data z jiných historických důvodů a pak jsou tu jednotlivci (běžní uživatelé). Ti samozřejmě rádi uchovávají svá objemná osobní data, jako je hudba, sbírky fotografií a další důležité dokumenty. Právě k tomu všemu by měli sloužit nejlépe disky CD, DVD a Blu-ray s různými kapacitami od 700 MB do 100 GB a to proto, že udržují svá data v perfektním stavu.

Firemní archívy se standardně ukládali na magnetickou pásku (hlavně kvůli obří kapacitě). Ale faktem bylo, že pásky museli být kvůli degradaci magnetického záznamu přepisovány každých pár let. K datům na páskách se navíc obvykle přistupovalo sériově, což je dobré pro obnovení datových úložišť, ale není to tak dobré, pokud chcete k položkám přistupovat náhodněji. HDD jsou pro změnu elektromechanická zařízení, a tak není divu, že je jejich životnost značně nepředvídatelná. SSD pak má sice větší životnost, ale nelze se na něj spolehnout při dlouhodobém skladování dat. Stejně jako u pásky platí, že data na HDD i SSD byste měli aktualizovat každé dva, nebo tři roky. Popřípadě si můžete ponechat duplicitní kopie dat na různých zařízeních pro dobrou ochranu, ale to přináší značné dodatečné náklady. Takže co s tím? Odpovědí jsou optická média, která tu byla dávno před SSD.

Jejich hlavní výhodou je totiž jejich spolehlivost a kapacita. Na discích Blu-ray BDXL společnosti Verbatim můžete například uchovat až 100 GB dat, která vydrží stovky let bez jakékoliv známky degradace. Testy podle standardu ISO/IEC 10995 těmto diskům ve skutečnosti vyhodnotili průměrnou životnost 1 332 let, přičemž pouze 5 % disků vykazuje známky ztráty dat po 667 letech!

Disky jsou navíc inertní a k jejich skladování tak nepotřebujete nic jiného než malé množství prostoru. A díky velmi silným a konzistentním záznamovým standardům zůstanou optické disky v dohledné budoucnosti čitelné úplně bez problémů. Důležité je jen mít jasnou strategii v tom, která data je potřeba uchovávat a ukládat je v trvalém standardním formátu (např. PDF, JPEG atd.).

Opověď na otázku v nadpisu jsme si už tedy jednou řekli, ale raději to zopakujeme. „Optická média jsou nejen stále „IN“, ale důležitějsí a přínosnější než kdy dříve.“

 

 

Další články společnosti Verbatim:

Šifrovaná úložná řešení

Verbatim: Nové interní SSD disky NVMe PCIe a SATA3 M.2 pro vysokorychlostní upgrady

Nový flash disk Verbatim Store’n’Click

RECENZE: Externí SSD disk Verbatim Vx500

Otestovali jsme externí disk Verbatim Store ‘n’ Go SSD

Jak zajistit bezpečnost dat v pohybu?

Powerbanka Verbatim s opravdu rychlým nabíjením

Související články

Leave a Comment