Společnosti Google Cloud a Hugging Face uzavřely partnerství pro open-source AI

AI software s otevřeným zdrojovým kódem

Google Cloud spolupracuje s open source kódovou a modelovou platformou Hugging Face na vývoji AI softwaru s otevřeným zdrojovým kódem pomocí cloudové infrastruktury Google.

Vývojáři budou moci využívat technickou infrastrukturu společnosti Google, včetně jejích vlastních čipů AI – neboli Tensor Processing Units (TPU) – a také technickou integraci nutnou k používání GPU Nvidia H100, jejíž dokončení se očekává za několik týdnů, přístup k softwaru Hugging Face s otevřeným zdrojovým kódem AI včetně modelů a datových sad.

Google a Hugging Face uzavřely pro partnerství dohodu o sdílení příjmů, ale podmínky nebyly zveřejněny.

V únoru loňského roku Hugging Face podepsal podobnou smlouvu s Amazon Web Services. V té době se tím AWS stal preferovaným poskytovatelem cloudu platformy, i když poznamenal, že v budoucnu bude fungovat s jinými cloudovými platformami.

Podle společností bylo partnerství motivováno potřebou trhu vytvořit software AI, který je optimalizován pro konkrétní úkoly.

„Ukazuje to, že se posouváme do světa, kde neexistuje pouze jeden model, ale existuje tolik modelů jako společností,” řekl generální ředitel Hugging Face Clem Delangue agentuře Reuters. „Každá společnost trénuje, dolaďuje a optimalizuje své vlastní modely, což je směr, kterým se sektor ubírá.”

Generální ředitel Google Cloud Thomas Kurian dodal: „Vždy to nastartuje infrastrukturu, protože nejprve musíte vložit stroje, které odrážejí poptávku – a odtud růst.”

Hugging Face očekává, že se jeho úložiště softwaru souvisejícího s AI v příštích čtyřech měsících zdvojnásobí.

Konkurenční OpenAI nabízí své služby výhradně prostřednictvím Microsoft Azure po mnohamiliardových investicích Microsoftu, zatímco Google i Amazon uzavřely dohody s další laboratoří AI, Anthropic.

Google Cloud je v současné době mezi těmi, na které se vztahuje šetření Federal Trade Commission ohledně jeho obchodů se společnostmi AI a potenciálních dopadů těchto dohod narušujících hospodářskou soutěž. Pět uvedených společností – Amazon, Microsoft, Google, OpenAI a Anthropic má 45 dní na odpověď. Partnerství Hugging Face není v současné době zahrnuto.

Nedávno Google urovnal žalobu na porušení patentu ve výši 1,67 miliardy dolarů podanou Dr. Josephem Batesem kvůli jeho návrhům počítačové architektury, o kterých Bates tvrdil, že je Google zkopíroval pro jejich TPU v2 a v3. Podrobnosti o vypořádání nebyly sdíleny.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: Pixabay

Související články

Leave a Comment