Až se Ransomware zeptá, jak jste v létě zálohovali…

Cloud and backup

xoperoTo už dnes není jen teoretické zamyšlení nad ojedinělou hrozbou. Dokonce i hezky česky se vás budou snažit vydírat. A když budete potřebovat, můžete kontaktovat Ransomware helpdesk a asistent vám ochotně pomůže směnit peníze za bitcoiny pro zaplacení výpalného. Pokud se dostanete do této nezáviděníhodné situace, kdy na vás z obrazovky strnule svítí pokyny k platbě za VAŠE data, je situace podobná, jako ve rčení o zvídavé zimě.

Pokud jste dobře připraveni, tak si uvaříte kávu, spustíte obnovu ze zálohy a jste zpět ve hře. Pokud zálohu nemáte, pravděpodobně si místo kávy nalijete něco jiného a zkusíte zjistit, jestli se nejedná o již prolomený Ransomware. Budete mít spíše smůlu, tak se rozhodnete zaplatit. No a když budete mít ještě větší smůlu, tak vám stejně data nikdo neobnoví. Černý scénář, ale bohužel čím dál častější.

Východiskem je svá data pravidelně zálohovat a dodržovat základní pravidla pro práci s nimi. Prvně je třeba zvolit cíl záloh a tomu přizpůsobit výběr zálohovacího řešení. Máte-li k dispozici dostačující úložiště, ideálně v jiné lokalitě, využití k zálohám se přímo vybízí. Pokud tuto možnost nemáte a neplánujete ho řešit například nákupem NAS zařízení, je pro vás nejrychlejší volbou záloha do cloudu. Pořídíte si předplatné zálohovací služby o potřebné kapacitě a dál už se nemusíte o nic starat. Pro větší jistotu můžete obě metody úspěšně zkombinovat a získat tak rychlou lokální zálohu (a tedy i případnou obnovu), která je navíc jištěná druhou kopií v cloudu. Pozornost je třeba věnovat výběru samotného zálohovacího nástroje, ale bezpečí vašich dat ovlivní ještě dva faktory, které má v ruce uživatel. Tím prvním je ochrana zálohovacího úložiště v případě lokální zálohy. Je třeba jej zabezpečit nejen před fyzickým poškozením či zcizením, ale i před virtuálními hrozbami. Tak jako Ransomware zašifruje vaše pracovní data, může se zmocnit i záloh umístěných na připojeném pevném disku či síťovém umístěním. Řešením je například zmiňovaná redundantní záloha v cloudu. Druhým problémem může být situace, kdy až po provedené záloze zjistíte, že data byla již poškozena a tím pádem je i záloha bezcenná. Pokročilá zálohovací řešení dnes ale umí pracovat s verzemi souborů, a tak není problémem uchovávat pro tyto situace verzí několik. To se vám ostatně může hodit i pro běžné situace, kdy si například nechtěně přepíšete a poté i uložíte sešit Excelu.

Autor: Zdeněk Kopta, Xopero

Související články