Cloud jako předpoklad úspěchu

Cloud Innovation Forum 2018

Svět se mění a s ním i svět byznysu. Dramatický nárůst objemu dat a potřeba jejich správy a využití dává vzniknout a vyniknout pokročilým cloudovým technologiím, umělé inteligenci, strojovému učení nebo rozvoji neuronových sítí.

Na téma zmíněných technologií a efektivního zpracování velkých objemů dat diskutovali účastníci Cloud Innovation Fora 2018, které uspořádala společnost SafeDX při příležitosti velké mezinárodní konference Intel Connections konané v pražském Kongresovém centru. Prezentován byl i největší OpenStack cluster ve střední a východní Evropě, jeho instalace je v Praze.

Za „krále cloudu“ je často označována otevřená platforma OpenStack, která zajišťuje rozdělování virtualizované výpočetní kapacity a kterou pro řízení svých cloudů využívá po celém světě stále větší počet firem včetně Českých Radiokomunikací, T-Mobile, Altron či TCP Cloud. Vůbec největší instalací OpenStack clusteru ve střední a východní Evropě disponuje pražské datacentrum společnosti SafeDX. Zde také dokončili první etapu zprovoznění nové infrastruktury Intel RSD a stali se prvním poskytovatelem cloudových služeb ve střední a východní Evropě, který využívá pokročilé telemetrické funkce nejnovější generace procesorů Intel Xeon Scalable v kombinaci s referenční architekturou Intel Rack Scale Design (Intel RSD). Cloudové služby nové generace jsou zde díky tomu přizpůsobeny potřebám mezinárodních poskytovatelů cloudových služeb, kteří hledají partnera pro svou expanzi nejen ve střední a východní Evropě. SafeDX je společným podnikem Foxconnu, globálního poskytovatele kompletních řešení v oblasti IT a výrobce spotřební elektroniky a součástek pro komunikační a elektronická zařízení, a mezinárodní investiční skupiny KKCG.

Cloud umožňuje expanzi na světové trhy

Rostoucí adopci cloudu potvrzuje i Athena Jun Xian, zastupující výkonná ředitelka China Telecom Europe, která zvyšující se zájem o cloud deklarovala na reálných datech a statistikách v rámci své přednášky na Cloud Innovation Foru 2018. V globálním měřítku je nejrozšířenějším cloudem AWS (44,2 %), na druhém místě s výrazným odstupem MS Azure (7,1 %) a na 3 % se drží Alibaba Cloud.

Mezi 31 cloudových uzlů, z toho osm evropských, která provozuje China Telecom po celém světě, patří i Praha. První přímé spojení Asie – Česká republika má díky propojení s China Telecom právě zmiňované pražské datacentrum SafeDX. Spolu s dalšími aktivitami s čínskými a tchajwanskými společnostmi to otevírá SafeDX a jejím zákazníkům dveře i na světové trhy. China Telecom využívá v rámci své globální sítě 38 podmořských kabelů a celkem zpracovává až 20T dat za sekundu. Díky této rozsáhlé podmořské síti poskytuje služby v mnoha rychle se rozvíjejících regionech po celém světě jako jsou Mongolsko, Vietnam, Myanmar a Laos, ale i v již etablovaných finančních a obchodních centrech jakými jsou Rusko, Hongkong nebo Macao.

HPC a využití cloudu pro AI i ty nejnáročnější výpočty

Výkonné výpočetní clustery (High Performance Computing) v cloudovém prostředí mohou nabídnout svůj vysoký výkon i pro projekty využívající AI (artificial intelligence) a ML (machine learning, strojové učení). Využívání dedikovaných specializovaných prostředí pro úlohy náročné na výpočetní výkon pro výzkumné a vědecké instituce nebo pronajmutí infrastruktury datového centra jako „podvozku“ pro učení neuronových sítí se stává realitou.

Na světě už je 50 miliard propojených zařízení a vše začíná být softwarově definováno (SDI, software defined infrastructure). I díky tomu roste význam analytiky dat z těchto zařízení a spolu s tím i význam AI a ML. Příkladem, který v rámci Cloud Innovation Fóra uvedl Chris Buerger, technologický evangelista Intelu, může být Youtube a jejich flexibilní a škálovatelná datacentra, přičemž „klíčem k hyperškálování datacenter je efektivní správa zdrojů, flexibilní architektura a škálování racků.“ Podle Intelu vzrostla kapacita sítí tisíckrát, výpočetní cykly AI dvanáctkrát a visual computing šetkrát .

Internet of Value

Stejně jako definujeme Internet věcí (IoT, Internet of Things), můžeme definovat i Internet informací. A v této záplavě dat, která nás obklopují – webové stránky, audio vizuální obsah, dokumenty, prezentace, emaily a další, jsou i „finančně“ hodnotné informace, jen je najít. Pavel Němec ze start upu Signals Network hovoří o tzv. Internetu hodnot, který lze s využitím výpočetní kapacity v cloudu a technologie blockchain „vytěžit“ například i pro tak náročné prostředí, jakým je crypto obchodování. Aplikace a systémy běžící v cloudu mohou pomoci uživatelům zorientovat se v předpovědích a analýzách pohybů cen coinů a pomoci s predikcí při obchodování s kryptoměnami v reálném čase, přičemž se nerealizuje pouze technická analýza dat (data, statistiky, grafy), ale stroje umí analyzovat i komentáře uživatelů na internetu, jejich sentiment a zohlednit jejich předpovědi (tzv. crowd wisdom). Pomocí technologie machine learning prochází stroje i historická data a hledají podobnosti s aktuálním vývojem trhu.

Umělá inteligence v biometrii

Technologie umělé inteligence má ty nejlepší předpoklady pro využití i v oblasti inteligentní analýzy video záznamů. Řešení na rozpoznávání tváří jsou už realitou, například nástroje pro analýzu big dat s využitím videozáznamů zákazníků od Quantasoftu pomáhají v retailu, kde analyzují, kam se lidé toho kterého věku a pohlaví dívají nejvíce, aby jim bylo možno následně nabídnout správné zboží. Stejné technologie se využívají i při rozpoznávání volných míst na parkovišti, kdy algoritmy AI pomáhají rozpoznat, kdy je místo obsazeno, a kdy jej například pouze maskuje stín budovy.

Související články

Leave a Comment