Podle průzkumu provedeného společností Revolgy má v cloudu alespoň nějakou část infrastruktury 84,2 % dotazovaných firem. Z těch zbývajících zvažuje přechod během příštího roku 52,4 %. Nejvíce firmy využívají cloud pro ukládání dat, zálohování při výpadku firemní infrastruktury, pro hosting firemních interních systémů, dále pak pro výpočetní výkon, analýzu dat a big data.
Hlavním důvodem proč firmy přechází na cloud, je především flexibilita (77 %), tj. možnost snadno vytvářet nová prostředí a instalace. Dalšími důvody jsou pak, že se firma nemusí starat o nákup hardwaru a jeho údržbu (65,2 %), mnohem lepší možnosti škálování (57,1 %), tedy rozšiřitelnost systému, webového serveru či aplikace o nové prvky, nebo jejich změny, odolnost proti výpadkům (53,6 %) a cena (27,7 %). Nejčastějšími poskytovateli jsou Amazon Web Services (52,7 %), Google Cloud Platform (38,4 %) a Microsoft Azure (29,5 %).
„Cloud je dnes pro většinu technologických firem naprostou samozřejmostí a svěřují mu proto celou firemní IT infrastrukturu, nebo alespoň určitý podíl. Již nějaký čas však není pouze doménou progresivních startupů, ale přechází na něj i korporáty, které ještě donedávna tento krok z různých důvodů oddalovaly. Každá firma je totiž v dnešní době závislá na technologiích a je dobrým znamením, že si hlavní výhody cloudu uvědomují – flexibilita, škálovatelnost, nulové nároky na údržbu, odolnost proti výpadkům a v konečném důsledku šetření nákladů, to jsou jen ty nejčastěji jmenované,“ říká Miroslav Vlasák, CEO Revolgy.
Z průzkumu rovněž vyplynulo, že firmy s přechodem na cloud neměly zásadní problémy – na škále 1–10 (od nejsnazšího po nejkomplikovanější) hodnotilo průběh implementace čísly 9 a 10 méně než 5 % dotázaných. Naopak číslem 3, tedy jako celkem hladký průběh, hodnotilo 17,9 % firem. V nadpoloviční většině případů si vystačily čistě s interními zdroji, pomoc u cloudového partnera pak vyhledalo 34,8 %. V ostatních případech (10,7 %), pomohl s implementací přímo poskytovatel.