Už třetina českých firem využívá cloudové služby. Pokud o nich tuzemské společnosti uvažují, polovina preferuje českého poskytovatele. Zásadní pro ně přitom není garance, že jsou data uložena v tuzemsku. Daleko více záleží na podpoře v českém jazyce, uvádí dvě třetiny firem. Zjistil to průzkum agentury Atoda Telemarketing pro společnost Algotech.
Naprostá většina firem zná cloudová řešení, slyšelo o nich 9 z 10 společností. “Cloudová řešení se naučila využívat třetina firem. Každá pátá ale stále spoléhá na vlastní úložiště. To s sebou ovšem nese riziko ztráty důležitých dat,” říká František Zeman ze společnosti Algotech.
15 procent českých firem o zavedení cloudových řešení uvažovalo, ale ve finále je nevyužilo. Čtvrtina firem je zamítla hned na začátku, protože považovala cenu za příliš vysokou.
Firmy preferují českého poskytovatele
“Pokud jsou tuzemské firmy dotázány, zda by při stejné nabídce preferovaly českého, či zahraničního poskytovatele cloudových služeb, 55 procent volí zdejší společnost. Nadnárodní firmu by automaticky oslovilo jen 15 procent firem. Zbytek mezi nimi nerozlišuje,” uvádí Zeman.
Pro firmy je ovšem zásadní spíše podpora v češtině než to, aby byla data uložena v Česku. Pro dvě třetiny společností je důležité, aby byla podpora k zakoupenému IT řešení v českém jazyce, a to nejlépe s konkrétním člověkem. “Souvisí to s tím, že jsou informační technologie stále velmi specializovaná oblast, kde si zákazník při řešení problému nevystačí se selským rozumem. Podpora odborníka, který hovoří stejným jazykem a svého klienta už dobře zná, je tedy velmi důležitá,” zdůrazňuje František Zeman
Stoprocentní garanci toho, že jsou data uložena v Česku, vyžaduje 37 procent firem. Pro dvě třetiny společností nejde o zásadní otázku.
Průzkum byl realizován v březnu 2019, a to na vzorku 523 firem.